Zaproszenie na bezpłatne badania cyto-mammograficzne

12 czerwca 2012 | informatyk

Cytologia i mammografia ratują życie. Nie zwlekaj – idź na badania

            Wójt Gminy Opatowiec zaprasza na bezpłatne badania wszystkie panie w wieku 50-69 lat,  które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały kontrolnych badań mammograficznych  oraz Panie w wieku 25-59, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały badań cytologicznych  w ramach programu profilaktycznego.

Badania będą wykonywane przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w cytomammobusie wyposażonym w nowoczesny cyfrowy mammograf, umożliwiający wykonanie badania piersi oraz fotel ginekologiczny do badania cytologicznego.

Cytomammobus będzie stacjonował w dniach od 14 do 15 czerwca 2012 roku w godz.10:00-15:00  przy budynku Ośrodka Zdrowia w Opatowcu.

Panie zainteresowane wykonaniem badania mogą się zarejestrować na miejscu  w cytomammobusie lub pod numerem telefonu 0 661 911 300.

 MAMMOGRAFIA

         Rak Piersi jest drugą przyczyną zgonów kobiet w Polsce. Rocznie 14 000 kobiet  dowiaduje się, że ma nowotwór, z czego 5000 umiera. Część z nich nigdy nie wykonywała badania mammograficznego. Jedyny sposób na zmianę tych statystyk to regularne badania. Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego początkowym stadium rozwoju. Nie ma powodu do niepokoju. Jest to badanie szybkie i nieinwazyjne.

Mammografia pozwala wcześnie wykryć 90-95% zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju raka piersi może być w większości przypadków całkowicie uleczalna.

Bezpłatną mammografię w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Piersi może wykonywać każda kobieta w wieku 50-69 lat  co 24 miesiące.

 CYTOLOGIA

         Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Część z nich nigdy nie wykonywała badania cytologicznego. Jedyny sposób na zmianę tych statystyk to systematyczne badania. Cytologia

polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy. Dzięki niej można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości i dlatego tak ważne jest, aby wykonywać to badanie regularnie. We wczesnej fazie rozwoju rak szyjki macicy może być całkowicie uleczalny.

Bezpłatną cytologię w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy może wykonywać każda kobieta w wieku 25-59 lat co 36 miesięcy.