Obchody Święta Niepodległości w Opatowcu

12 listopada 2012 | admin

Dzień 11 listopada upamiętnia rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach Państwa Polskiego. Był to akt historyczny wprowadzający Polskę do grona suwerennych państw.

Niedzielne obchody 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Opatowcu zainaugurowała uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. Ireneusz Zych. Wierni licznie zgromadzili się w świątyni i uczestniczyli w dalszych obchodach. Wśród gości były poczty sztandarowe kombatantów, emerytów, jednostek OSP z terenu Gminy oraz szkół.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w patriotycznym pochodzie do parku, gdzie pod krzyżem Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy złożyli wieńce. Następnie przemaszerowano w stronę przeprawy promowej na Wiśle, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się oficjalna część obchodów, którą prowadziła Pani Elżbieta Szczęsna-Kusak, dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu. Należy przypomnieć, że pomnik został wzniesiony dla upamiętnienia wydarzeń odzyskania niepodległości przy bardzo dużym zaangażowaniu Piłsudczyka majora Stanisława Parlaka.

Okolicznościowe przemówienia wygłosił Pan Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy oraz Pan Michał Szczerba – Przewodniczący Rady Gminy. W dalszej części uroczystości mieszkanka Opatowca Pani Leokadia Witkoś recytowała wiersz oraz zaśpiewała patriotyczną pieśń.

Na płycie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wiązanki kwiatów złożyli Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy oraz delegacje Zespołu Szkół w Opatowcu Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwo Opatowca.

Delegacja harcerzy z Zespołu Szkół w Opatowcu złożyła również kwiaty i zapaliła znicze na cmentarzu wojennym z 1914 roku, na którym pochowano 837 żołnierzy.
W ten sposób złożono hołd tym wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła strażacka orkiestra dęta w Kocinie.

Niedzielne obchody zakończyły się w Domu Kultury w Opatowcu występami młodzieży i dzieci z Zespołu Szkół w Opatowcu. W programie słowno-muzycznym znalazły się akcenty patriotyczne nawiązujące do najpiękniejszych kart historii. Publiczność nagrodziła występ młodych artystów oklaskami, a Pan Wójt wręczył każdemu z nich słodki upominek.

Załączone zdjęcia przybliżą atmosferę podniosłej uroczystości.