Spotkanie ze Świętym Mikołajem (zdjęcia+film)

6 grudnia 2012 | admin

W czwartek 6 grudnia dużą salę Domu Kultury w Opatowcu tłumnie wypełniły dzieci. Powód – przybycie św. Mikołaja, który wraz z pomocnikami przemierzając góry, lasy i doliny dotarł do nas z dalekiej Laponii. Po drodze miał wiele przygód, między innymi zawitał do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, gdzie od Marszałka Województwa – Adama Jarubasa otrzymał worki pełne prezentów przeznaczonych dla dzieci z Gminy Opatowiec. W końcu długo oczekiwany przybył do Opatowca, aby obdarować prezentami wszystkie grzeczne dzieci.

Spotkanie z Mikołajem otworzyła Elżbieta Szczęsna-Kusak – Dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu, powitała wszystkie dzieci, rodziców, dziadków, nauczycieli i wychowawców oraz przybyłych na tą uroczystość gości:
Sekretarza Województwa Świętokrzyskiego – Bernarda Antosa, Wójta Gminy Opatowiec – Sławomira Kowalczyka, Przewodniczącego Rady Gminy – Michała Szczerbę, Sekretarz Gminy – Bożenę Zbertek, Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej – Oktawiusza Cugowskiego, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Krzczonowie – Tomasz Palucha oraz Zastępcę Dyrektora Zespołu szkół w Opatowcu – Grzegorza Kozła.

Było to wyjątkowo sympatyczne spotkanie, w iście zaczarowanym klimacie. Nie tylko dzieci, ale również dorośli mieli okazję poznać osobiście Świętego Mikołaja. Aniołek przybliżył historię i postać Świętego Mikołaja, który od zamierzchłych czasów podróżuje po świecie obdarowując grzeczne dzieci prezentami.

Po krótkim wstępie dzieci okrzykami „mikołaju, mikołaju” przywołały Świętego, który ku uciesze wszystkich pojawił się w swym biskupim stroju wiedziony ich miłym, gromkim zaproszeniem. Mikołaj powitał wszystkie dzieci, zasiadł na specjalnie przygotowanym dla niego tronie i zaczął wypytywać dzieci czy były grzeczne i czy przynosiły ze szkoły same piątki. Ponieważ wszystkie dzieci przez cały rok sprawowały się wzorowo, Mikołaj obiecał im górę prezentów. Zanim jednak przystąpił do wręczania upominków poprosił dzieci, aby mu zaśpiewały, bo bardzo się za nimi stęsknił. Dzieci ochoczo spełniły prośbę Mikołaja i radosnym występom nie było końca. Mikołaj urzeczony śpiewem dzieci poprosił je wszystkie do siebie i każdemu wręczył prezent.

Zapanowała radosna wrzawa, otrzymane prezenty bardzo się podobały. Spotkanie ze Świętym Mikołajem zapewne na długo pozostanie w pamięci dzieci, które z pewnością już dziś nie mogą doczekać się kolejnych mikołajek. Mikołaj obiecał, iż odwiedzi Opatowiec w przyszłym roku – o ile wszyscy będą grzeczni!

Szczególne podziękowania należą się Adamowi Jarubasowi – Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, który przyczynił się do organizacji Mikołajek oraz rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, którzy wspaniale przygotowali dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Do organizacji Mikołajek doszło dzięki czynnemu zaangażowaniu Jana Charzewskiego i Jerzego Srogi, którym serdecznie dziękujemy. Mikołajki wsparli również: Piekarnia Opatowiec – Mariusz Rutkowski, JOKER S.W.G. Przytuła Sp.j., Marco A.M. Krawczyk Sp.j., F.H.U. WODMAR Tomasik Aneta, Zbigniew Włosowicz, Zajazd Wiśniewskich, Agro-Plus Piotr Kowalczyk, WIMAR Paweł Salamon.

Spotkanie z Mikołajem w Domu kultury było już jego drugą wizytą w tym roku w Naszej Gminie. Pierwszy raz zawitał do Nas w minioną niedzielę, kiedy to podczas spotkania w świetlicy wiejskiej w Kocinie wręczał prezenty maluchom – Fotorelacja.
Gmina zadbała, żeby wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniach otrzymały prezenty.

Film ze spotkania z Mikołajem