Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej w Opatowcu – eliminacje

1 marca 2013 | informatyk

W dniu 28 lutego 2013 r. w Zespole Szkół w Opatowcu odbyły się eliminacje gminne XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Turniej, w skrócie nazywany od początkowych liter „OTWP” ma swoją długoletnia tradycję. Odbywa się od lat pod przewodnim hasłem „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Jak sama nazwa wskazuje Turniej skupia młodych ludzi zainteresowanych tematyką pożarnictwa i wszystkim co się wiąże z tą dziedziną. Celem tego Turnieju nie jest przede wszystkim rywalizacja o największe „trofea” lecz pogłębianie swojej wiedzy w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej, która pomoże nam poznać przyczyny oraz skutki powstawania różnych zagrożeń, nie tylko pożarów.

Zagadnienia poruszane w czasie Turnieju nie ograniczają się tylko do przyczyn i skutków powstawania pożarów i innych zagrożeń ale również obejmują inne dziedziny pożarnictwa jak wyposażenie techniczne jednostek ochrony przeciwpożarowej, normy prawne i zasady działania wszystkich elementów składających się na system ochrony przeciwpożarowej jak wreszcie historię tej ochrony w naszym kraju.

Tegoroczne eliminacje składały się z testu pisemnego oraz części ustnej a startująca w nich młodzież została podzielona na dwie grupy wiekowe: szkołę podstawową i gimnazjum.

Nad przebiegiem turnieju czuwała komisja w składzie kpt. Krzysztof Wojtasik, asp. Piotr Kusak, Sekretarz Oddziału Zarządu Gminnego Związku OSP Stanisław Kurek oraz  Mirosław Gajda nauczyciel Zespołu Szkół w Opatowcu.

W młodszej grupie wiekowej wystartowało czworo uczniów z Szkoły Podstawowej w Krzczonowie i czworo uczniów z Szkoły Podstawowej w Opatowcu. W starszej grupie rywalizowało czworo uczniów Gimnazjum w Opatowcu.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Marcin Ryba uczeń Szkoły Podstawowej z Opatowca. W kategorii szkół gimnazjalnych wygrał Hubert Lubera uczeń gimnazjum. Zwycięzcy eliminacji gminnych, będą reprezentować gminę w kolejnym etapie OTWP – eliminacjach powiatowych. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Opatowiec.

Składamy serdeczne podziękowania Dyrektorom Szkół z Opatowca i Krzczonowa oraz nauczycielom za przygotowanie dzieci do turnieju.