Wycieczka gimnazjalistów do Kielc

14 marca 2013 | informatyk

W dniu 5 marca 2013 r. uczniowie Gimnazjum w Opatowcu uczestniczyli w wycieczce do Kielc zorganizowanej przez p. E. Gajdę w ramach XXI  Tygodnia Kultury Języka. Wyjazd umożliwiający realizację założeń programu profilaktycznego mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Opatowcu.

Głównym celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. „Zemsta” w Teatrze im. S. Żeromskiego.

Oczekując na przedstawienie i korzystając z pięknej słonecznej pogody, gimnazjaliści zobaczyli znajdujące się w pobliżu Teatru zabytki i ciekawe miejsca: Pałac Biskupów Krakowskich – obecnie Muzeum Narodowe, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Park Miejski, na którego brzegu znajduje się słynne „źródełko Biruty”, opisane przez Żeromskiego w „Syzyfowych pracach”. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie ze stolicą naszego województwa.

Po trwającym dwie godziny spektaklu uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – pisarza Ziemi Kieleckiej. Tam mieli okazję zapoznać się z pamiątkami związanymi z życiem i twórczością Żeromskiego, a także z eksponatami ukazującymi dziewiętnastowieczną szkołę. Opowieści pani przewodnik o niełatwym życiu ucznia w gimnazjum pod zaborami współcześni gimnazjaliści wysłuchali, siedząc w starych szkolnych ławach.

Następnie uczniowie obejrzeli ekspozycję czasową przygotowaną z okazji 100. rocznicy wydania „Wiernej rzeki” oraz 150. rocznicy Powstania Styczniowego, której tytuł – „Panna Salomea i książę Odrowąż” – nawiązuje do postaci głównych bohaterów utworu. Na wystawie można było zobaczyć m.in.: jedyny zachowany fragment rękopisu „Wiernej rzeki”, kostiumy z filmu „Wierna rzeka” w reżyserii T. Chmielewskiego, elementy umundurowania powstańców, dziewiętnastowieczną broń, fotografie dowódców powstańczych, biżuterię żałobną.