Dożynki Parafialne w Rogowie

18 sierpnia 2013 | informatyk

Tradycyjnie jak co roku, dożynki parafialne w Rogowie odbyły się 15 sierpnia w uroczystość Matki Boskiej Zielnej w kościele parafialnym w Rogowie. Organizatorami tegorocznych dożynek byli strażacy oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rogowie. Gospodarzem święta plonów była sołtys wsi Rogów Małgorzata Dybała wraz z przewodniczącą KGW Elżbietą Szablą. Dopisała piękna pogoda oraz liczna publiczność, która zgromadziła się przed remizą OSP.

Obchody dożynkowe rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez ks. proboszcza Wiktora Mentela. Podczas Mszy Świętej podziękowano za tegoroczne plony, podkreślając ciężką pracę rolników oraz poproszono o dalszą opiekę. Ksiądz poświecił wszystkie wieńce dożynkowe zaznaczając, że w tym roku było ich dokładnie tyle ile jest miejscowości w parafii.

Po nabożeństwie dożynkowy korowód przemaszerował na plac przy remizie OSP, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. W tym roku prezentację bogactwa plonów zaprezentowali przedstawiciele poszczególnych miejscowości: Rogów, Kobiela, Kęsów, Urzuty, Wyszogród. Prowadząca powitała przedstawicieli władz samorządu: Wójta Gminy – Sławomira Kowalczyka, Przewodniczącego Rady Gminy – Michała Szczerbę, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu – Adama Stoksika, radnych Gminy, mieszkańców parafii oraz wszystkich przybyłych gościnnie na tę uroczystość. Przedstawiciele samorządu w swych przemówieniach skierowali ciepłe słowa do rolników za trud ciężkiej pracy na roli życząc jednocześnie, aby nigdy na polskich stołach nie zabrakło chleba.

Przewodnicząca KGW w Rogowie złożyła podziękowania Wójtowi Gminy za wsparcie finansowe przy organizacji dożynek, a także przy odremontowaniu kuchni w świetlicy wiejskiej. Symboliczny bochen chleba został pokrojony i wystawiony na stole przygotowanym przez panie z KGW.
Komisja konkursowa uznała, że I miejsce zajmuje wieniec przygotowany przez gospodarzy tegorocznych dożynek – sołectwo wsi Rogów.

Po części oficjalnej przyszła kolej na występy artystyczne dzieci i młodzieży z terenu Gminy, przygotowane przez Wiesława Tomala. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Royal, który bawił publiczność do późnych godzin nocnych.

Tegoroczne dożynki były pięknym symbolicznym podtrzymaniem corocznej tradycji świętowania, skupiające okolicznych mieszkańców oraz przybyłych gości.

.