Była to Niedziela pełna wrażeń

15 kwietnia 2014 | informatyk

W dniu 13.04.2014r. w Niedzielę Palmową, zwaną też „Kwietną” lub „Wierzbną” grupa członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Opatowiec wzięła udział w wyjeździe do Kielc. Głównym celem było zwiedzenie VI Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL 2014. Poza bogatą ofertą promującą wypoczynek na wsi podczas targów można było podziwiać i kupować różnorodne wyroby rękodzielnictwa, posmakować potraw regionalnych nie tylko z naszego regionu, ale również z innych województw. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również występy zespołów folklorystycznych z Polski i Ukrainy, która była Krajem Partnerskim tegorocznych Targów AGROTRAVEL. Dość licznie odwiedzane były również stoiska promujące wyroby kowalstwa artystycznego, gdyż na żywo można było podpatrzeć w jaki sposób są one wykonywane.

Szeroką ofertę roślin ozdobnych zaprezentowali wystawcy odbywających się w tych dniach Targów OGRÓD i TY. Uczestniczki wyjazdu zapoznały się z nowościami ogrodniczymi i nabyły niektóre ciekawe okazy roślin.

Kolejnym punktem dość napiętego programu był udział w Malowanej Niedzieli, wspólnej akcji Echa Dnia i Galerii Echo. Wiele znanych osób malowało i licytowało pisanki. Byli tam politycy, sportowcy, samorządowcy, lekarze, ludzie kultury, nauki, artyści, dziennikarze i biznesmeni . Chętnych nie brakowało, bo cel jakże piękny. Dochód  z licytacji pisanek przeznaczono na pomoc dla  Anety Kowalskiej i 6 letniego Kacpra Mitręgi. Osób chorych i poszkodowanych przez los, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej,  a zamieszkujących w naszym województwie.

Panie z KGW z gminy Opatowiec gdy dowiedziały się o tej szlachetnej akcji  bez zastanowienia włączyły się w nią. Przygotowały kosz pisanek wykonanych metodą filcowania na sucho i ślicznego wielkanocnego zająca. Przedstawicielki przekazały ten kosz na licytację z najlepszymi świątecznymi życzeniami od Kół Gospodyń i Wójta Gminy. Życzenia kierowały do osób chorych, a zwłaszcza do chorych dzieci. Chyba to skłoniło Włodzimierza Wielgusa- Dyrektora Szpitala Dziecięcego  w Kielcach do wylicytowania kosza za niemałą kwotę 500zł. Panie miały dużą satysfakcję z faktu, że ich prace nie musiały długo czekać na nabywcę, a przede wszystkim, że dołożyły małą cegiełkę do tej szlachetnej akcji. Bo czyż może być coś milszego w tym przedświątecznym czasie niż pomoc innym?.

Ponieważ wyjazd zorganizowano w Niedzielę Palmową, która rozpoczyna okres duchowego przygotowania do świąt i tak szczęśliwie się złożyło, że w Kościele pw. Św. Wojciecha w Kielcach odbywał się właśnie koncert inauguracyjny XXV Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej  Anima Mundi, Panie w skupieniu i z zachwytem wysłuchały Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Polish Camerata” pod batutą Marka Głowackiego. Udział na żywo, w tak wzniosłym koncercie Panie zapamiętają na długo.