Kocina podziękowała za plony

22 sierpnia 2014 | admin4

Po raz pierwszy organizatorami dożynek wiejskich w Kocinie, które odbyły się 17 sierpnia 2014 roku, były Panie z miejscowego Koła Gospodyń. Sprzyjała pogoda, dopisali zaproszeni goście, a także mieszkańcy Kociny i okolicznych wsi. Uroczystości rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego prowadzonego przez orkiestrę dętą z Kociny.

Otwarcia dożynek i przywitania zaproszonych gości dokonała w imieniu organizatorek przewodnicząca KGW Bożena Kopeć. Wśród zaproszonych gości byli: wójt – Sławomir Kowalczyk wraz z małżonką, przewodniczący rady gminy – Michał Szczerba, sołtys wsi – Marek Pluta. Licznie przybyli również zaproszeni radni z terenu gminy. Honory starostów dożynek przypadły młodym, ale przodującym we wsi rolnikom: Annie Ciołek i Dariuszowi Cielochowi. Starostowie przyjęli od mieszkańców symbole dożynkowe w postaci chleba i wieńca i z przygotowanego specjalnie dla nich miejsca oglądali występy prezentowane przez dzieci i młodzież. Młodzi Kociniacy pokazali, że podtrzymywanie tradycji jest dla nich rzeczą ważną, a niektórzy uczestnicy zaskoczeni byli, że pomimo niżu demograficznego w Kocinie jest tak duża grupa dzieci i młodzieży.

Dożynki staropolskim obyczajem rozpoczął polonez samodzielnie opracowany przez młodzież. Dalsza część występów przygotowana została pod okiem Pań: Anny Biesagi i Ireny Zioło. Uczestnicy z zaciekawieniem oglądali program artystyczny ściśle związany z obrzędami dożynkowymi, a zaprezentowany zarówno w tradycyjnej jak i nowoczesnej formie. Część oficjalną zakończył występ w wykonaniu orkiestry dętej.

Jak przystało na dobre gospodynie, zanim uczestnicy ruszyli do tańca, organizatorki poczęstowały ich własnymi wypiekami. Zabawa z zespołem „Duex” trwała do białego rana, a że brakowało podłogi, bo amatorów tańca było wielu, dodatkową atrakcją były tańce na trawie.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kociny serdecznie dziękują wszystkim gościom za przybycie, członkom OSP w Kocinie za dużą pomoc przy organizacji imprezy, orkiestrze oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości za wszelką pomoc.

Mamy nadzieję, że Panie z KGW nie powiedziały ostatniego słowa i za rok znów spotkamy się na dożynkach.

Wieniec dożynkowy przygotowany przez mieszkańców Kociny był już wystawiony i poświęcony na dożynkach gminnych w Rogowie w dniu 15 sierpnia.

Opracowała: Beata Adamczyk