„Dzień Jagielloński” na Żmigrodzie

10 września 2015 | admin

W sobotę 12 września br. Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza do Lublina na comiesięczne spotkanie w ramach cyklu pt. „Dni i Noce Jagiellońskie”. Tym razem zwiedzający zapoznają się z historią Żmigrodu.

            Począwszy od stycznia Fundacja prezentuje historyczne „dzielnice” Lublina. Dotychczas były to kolejno: Zamek, „miasto w murach”, przedmieścia Krakowskie i Czwartek, Podzamcze,  przedmieście Lwowskie, Tatary oraz Zemborzyce.

Ostatnio byliśmy w Zemborzycach, dawnej wsi królewskiej, szukając śladów traktu krakowskiego. Odwiedziliśmy kościół parafialny pw. św. Marcina, miejscowy cmentarz oraz budynki dawnego folwarku. Tym razem udamy się na Żmigród. Wykażemy, że ta nazwa nie dotyczy tylko jednej ulicy. Odsłonimy też tajemnice wybranych miejsc oraz spróbujemy znaleźć ich związki z epoką jagiellońską – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.

Zwiedzanie w dniu 12 września br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Na trasie znajdą się m. in. dawny dwór Sobieskich, obiekty po klasztorze i kościele franciszkanów reformatów oraz Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej na terenie Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10. procentowe zniżki. Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego) zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.

Plakat Dzień Jagielloński