Dzień Jagielloński w Lublinie

8 października 2015 | admin

W sobotę 10 października br. Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza do Lublina na comiesięczne spotkanie w ramach cyklu pt. „Dni i Noce Jagiellońskie”. Tym razem zwiedzający zapoznają się z historią tzw. Rur.
Począwszy od stycznia Fundacja prezentuje historyczne „dzielnice” Lublina. Dotychczas były to kolejno: Zamek, „miasto w murach”, przedmieścia Krakowskie i Czwartek, Podzamcze, przedmieście Lwowskie, Tatary, Zemborzyce oraz Żmigród.
– Ostatnio byliśmy na Żmigrodzie, odwiedzając m. in. miejsca po dawnym dworze Sobieskich, kościele i klasztorze franciszkanów reformatów oraz Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej na terenie Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Tym razem będziemy szukać w przestrzeni miasta śladów po lubelskim wodociągu funkcjonującego od czasów jagiellońskich oraz jego związków z tzw. Rurami. Zastanowimy się też dlaczego dzielone je na Rury brygidkowskie, jezuickie czy bonifraterskie – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.
Zwiedzanie w dniu 10 października br. rozpocznie się o godz. 15 na pl. Wolności. Na trasie znajdą się m. in. XVI-wieczna Wieża Wodna oraz ekspozycja w Stacji Centralnej MPWiK w Lublinie.
Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10. procentowe zniżki. Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego) zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.