148 rocznica Powstania Styczniowego
28 marca 2011 | admin
19 marca 2011 roku (w sobotę) w Grochowiskach odbyły się uroczystości patriotyczne, upamiętniające jedną z największych i najkrwawszych bitew powstania styczniowego. W tym roku przypada 148 rocznica powstania.
Uroczystości rozpoczęły się rano nabożeństwem w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Bogucicach, a następnie wszyscy udali się na plac przy zbiorowej mogile powstańczej w Grochowiskach.
Pierwszą część obchodów stanowiły okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wieńców pod pomnikiem powstańców. W tym roku przybyły delegacje władz miast zaprzyjaźnionych z Pińczowem– słowackiego Svodina, czeskich Bistrzyc i węgierskiego miasta Tata. Przybyli także politycy, m.in. wojewoda Bożentyna Pałka – Koruba, posłowie, a także kombatanci i przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń. Zgromadzonych powitał harcmistrz Witold Cira – komendant Hufca ZHP w Pińczowie. Jako pierwszy przemówił burmistrz Włodzimierz Badurak, a po nim głos zabrali kolejni goście. Wszyscy w swoich przemówieniach podkreślali znaczenie wydarzeń sprzed 148 lat dla historii Polski. Za bardzo ważną uznali też obecność wielu młodych ludzi, którzy mimo wolnej soboty i niesprzyjających warunków atmosferycznych licznie stawili się na uroczystościach. Część oficjalną obchodów zakończył apel poległych, modlitwa oraz salwa honorowa.
Gminę Opatowiec reprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie(klasa V
i VI) pod opieką pań: Beaty Tkacz i Lucyny Tułak.
Mimo przenikliwego zimna, padającego cały czas deszczu i śniegu zdecydowaliśmy się pojechać do Grochowisk aby uczestniczyć w tej żywej lekcji historii i patriotyzmu, a przede wszystkim po to, aby oddać hołd powstańcom, którzy walczyli o naszą wolność…
Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na bitwę. Składała się ona z trzech części. Widowisko cały czas było komentowane przez narratora – Mariusza Kowalskiego dzięki czemu dokładnie wiedzieliśmy co się dzieje na polu walki.
Wśród grup rekonstrukcyjnych widzieliśmy kawalerzystów z kieleckiego szwadronu im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, grupy kosynierów czyli uczniów Gimnazjum Nr 1 im. Powstańców Styczniowych w Pińczowie oraz Gimnazjum w Pacanowie, Grupę Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci im. Franciszka Rochebrune z Buska Zdroju dowodzonych wówczas przez pułkownika Fracoise’a Rochebrune’a, a w sobotę przez Roberta Osińskiego.