Dożynki w Rogowie

18 sierpnia 2011 | admin

Dnia 14 sierpnia 2011r. tuż przed godziną 15.00 przez wieś Rogów przeszedł kolorowy korowód z wieńcami kierując się do kościoła parafialnego pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Rogowie. Dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej dziękczynnej, poświęconej rolnikom i ich ciężkiej pracy. Liturgię prowadził ksiądz Wiktor Mentel. W trakcie liturgii sołectwa wsi Wyszogród i Rogów ofiarowały swe wieńce dożynkowe. Po nabożeństwie dożynkowy korowód przeszedł na plac przed remizą strażacką.

Oficjalne uroczystości otworzył i prowadził gospodarz dożynek Mieczysław  Boksa. Po prezentacji wieńców Sławomir Kowalczyk Wójt Gminy Opatowiec i Michał Szczerba Przewodniczący Rady Gminy w Opatowcu  podziękowali rolnikom z terenu Gminy za udział, zaangażowanie w wykonanie wieńców oraz za ogromny trud włożony  w zbiór plonów.

Głos zabrał również wiceprzewodniczący kazimierskiej Rady Powiatu Adam Stoksik, który przypomniał, że dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb.

Część artystyczną imprezy zainaugurowały występy młodzieży szkolnej, recitale zespołów muzycznych. Na scenie wystąpiły dzieci ze  Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  w Opatowcu oraz zespół „Tomal sisters”. Tradycyjnie odbył się również występ zespołu ludowego z Rogowa, który odśpiewał pieśni dożynkowe. Dopisała nie tylko pogoda ale i mieszkańcy gminy, którzy licznie zgromadzili się przed remizą.

Ostatnim akordem imprezy, była trwająca niemal do rana, zabawa pod gołym niebem. Nad bezpieczeństwem bawiących się czuwali strażacy z OSP  Rogów.