W rocznicę września
5 września 2011 | admin
W rocznicę września
Wśród mieszkańców gminy Opatowiec żywa jest pamięć o dziejach walk żołnierza polskiego we wrześniu 1939 roku na polach Ksan, Kociny i Mistrzowic.W dniu 4 września 2011roku w Ksanach pod pomnikiem żołnierza września, legionisty i partyzanta BCh. odbyła się Msza Polowa, którą koncelebrował ks. Marek Małczęć z Parafii Św.Mikołaja ze Starego Korczyna. Po mszy Sławomir Kowalczyk Wójt Gminy Opatowiec oraz Michał Szczerba Przewodniczący Rady Gminy w Opatowcu w imieniu mieszkańców gminy złożyli pod pomnikiem wiązankę kwiatów i zapalili symboliczny znicz. Na uroczystości licznie zgromadzili się kombatanci,goście,mieszkańcy okolicznych miejscowości, sołtys wsi Ksany Jarosław Szumilas oraz radny Rady Gminy w Opatowcu Zbigniew Bugajski.
A oto jak kpt. Antoni Gibliński, obecnie mieszkaniec Katowic, po latach zapamiętał przebieg tych walk.
8 września 1939 r. rano około godz. 8 wszedł do Ksan II Batalion 11pp pod dowództwem mjr. Stanisława Korolusa. Straż przednią II batalionu przywitali Niemcy ogniem z karabinów maszynowych. Na rozkaz dowódcy 11 pp płk. dypl. Henryka Gorgonia II batalion rozwinął natarcie, w wyniku którego odrzucono Niemców ze wsi Kocina. Batalion zajął stanowiska obronne na zachodnim kraju wsi. Natomiast III batalion mjr. Ćwiękalskiego zajął stanowiska na wzgórzu wsi Kocina. II Dywizjon PAL skierowany został do wsi Senisławice, aby z tamtejszych stanowisk udzielać wsparcia ogniowego obu batalionom 11 pp.W czasie boju sztab pułku znajdował się w przysiółku Góry. Wkrótce po zajęciu stanowisk, przez III Batalion na przedpolu jego ukazały się czołgi niemieckie, które zostały odparte ogniem z armatek przeciwpancernych batalionu. Nowy zagon czołgów ze wsi Krzczonów zaatakował miejsce postoju dowódcy II pp płk. Gorgonia i jego sztabu. Czołgi zostały powstrzymane ogniem broni przeciwpancernej przez pluton ochrony. Przez 5 godzin Niemcy atakowali pozycje II batalionu . kolumnami czołgów w miejscowości Kocina. Później skierowali nawałę ognia artyleryjskiego na Kocinę. Wieś zaczęła płonąć. Pod naporem ognia i natarcia kolumn czołgowych II batalion wycofał się do wsi Ksany, gdzie zajął pozycje opóźniania. Atakowany przez czołgi i piechotę niemiecką trzymał się dzielnie przez kilka godzin unieruchamiając ogniem armatek niemieckie czołgi, a zaporami ogniowymi karabinów maszynowych doprowadził do załamania się natarcia nieprzyjaciela. We wczesnych godzinach popołudniowych sąsiedni batalion CKM został zepchnięty ze swych stanowisk, na południowy zachód, od wsi Mistrzowice. Niemcy wyszli na tyły pozycji l1 pp. Dzięki odwadze wszystkich żołnierzy tego pułku, stanowiska obronne utrzymane były do późnej nocy, co zapewniło ‚ bezpieczną przeprawę oddziałów Armii Kraków przez Wisłę w rejonie Nowego Korczyna. 8 września po całodziennym boju 11 pp wycofał się pod osłoną I batalionu kpt. Ciepieli. W bitwie pod Ksanami poległo 32 żołnierzy, których mieszkańcy pochowali na miejscu stoczonych walk, a były to pola Ksan, Kociny, Mistrzowic i Senisławic. Bohaterską śmierć ponieśli m.in: por. Jan Kluczkowski, por. Jan Żurawski, ppor. Stanisław Wojciechowski, plut podchor. Jan Żak oraz 28 podoficerów i szeregowców.
Pod koniec czerwca 1943 roku z inicjatywy Franciszka Parlaka, nauczyciela a zarazem por. BCh i por. Władysława Gabaja „Igiel” komendanta Obwodu LSB Pińczów, znanym i bezimiennym żołnierzom zorganizowano uroczysty pogrzeb. Miejscowi stolarze przygotowali 32 trumny. Każdą z nich wieziono na oddzielnym wozie. Kondukt ruszył z Ksan, poprzez Chwalibogowice do Starego Korczyna. Tam przed kościołem proboszcz Stefan Opara odprawił mszę św. i żałobne egzekwie. Po czym kondukt żałobny przeszedł na wzgórze Czarkowy pod pomnik 1 pułku Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, z 22 września 1914 roku. Właśnie pod tym pomnikiem pochowano uroczyście żołnierzy 11 pułku piechoty z Gór Tarnowskich. Dziś po latach, we wsi Ksany na teranie gminy Opatowiec stoi pomnik żołnierza września, legionisty i partyzanta BCh.
/skorzystano z opracowania Henryka Szopy/