W rocznicę zbrodni katyńskiej

20 kwietnia 2012 | informatyk

17 kwietnia 2012 roku w Zespole Szkół w Opatowcu odbył się uroczysty apel upamiętniający 72. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego na polskich oficerach przez NKWD w 1940 roku oraz ofiary katastrofy samolotu prezydenckiej delegacji, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku koło Smoleńska.

Obie tragedie połączyło to samo, drogie Polakom miejsce – Katyń. Uczniowie w formie montażu słowno-muzycznego przypomnieli o losach ponad 21. tysięcy polskich jeńców: oficerów wojska polskiego II RP i straży granicznej, lekarzy, policjantów, duchownych, na których, z woli Stalina i na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego, wykonano wyrok śmierci strzałem w tył głowy.

Uczniowie podkreślali, jak ważna jest pamięć o ofiarach z 1940 i 2010 roku. Jak ważne, by troszczyć się o prawdę i przechowywać ją w trosce o tożsamość narodową. Jak ważne jest być dobrym człowiekiem, Polakiem, obywatelem.

W uroczystości uczestniczył Pan Sławomir Kowalczyk Wójt Gminy Opatowiec. Po apelu dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, harcerze oraz delegacje uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum udali się pod Dąb Pamięci, by złożyć hołd ofiarom Katynia pochodzącym z Opatowca.