Wycieczka edukacyjna do Krakowa

29 października 2012 | admin

Dnia 25 października 2012 roku odbyła się jednodniowa wycieczka edukacyjna do Krakowa, w ramach realizowanego przez Gminę Opatowiec projektu edukacyjnego Zajęcia dodatkowe dziś – szansą na lepsze jutro. W wycieczce uczestniczyli uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej (klasy IV-VI) z Zespołu Szkół w Opatowcu. Opiekę sprawowali: dyrektor – Elżbieta Szczęsna Kusak; nauczyciele – Katarzyna Szczerba, Monika Kościółek, Małgorzata Żydowska. Głównym celem wyjazdu było przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego, odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym, rozwijanie świadomości i ekspresji kulturowej.

Wizytę w tej pięknej, dawnej stolicy rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego. Uczniowie mogli powrócić do wspomnień i odwiedzić legendarnego smoka, z którym po raz pierwszy spotkali się w klasie „O”. Na początku wędrówki podziwialiśmy makietę przedstawiającą zabudowania na Wawelu. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do Katedry Św. Stanisława i Św. Wacława – miejsca koronacji królów Polski, skąd wdrapaliśmy się po licznych schodach na Wieżę Zygmuntowską, aby zobaczyć najsłynniejszy polski dzwon. Każdy chciał podskoczyć i dotknąć „serca” dzwonu Zygmunta. Z wieży katedralnej podziwialiśmy panoramę miasta. Mieliśmy również możliwość zobaczyć miejsca pochówku biskupów, królów oraz członków ich rodzin, wielkich wodzów i wieszczów narodowych, a także prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. W dwóch grupach zwiedzaliśmy Komnaty Reprezentacyjne za Zamku Królewskim. Uczniowie i uczennice z wielkim zainteresowaniem słuchali przewodników, podziwiali zgromadzone pamiątki i prezentowane eksponaty. Po wizycie na Wawelu udaliśmy się na spacer po Rynku Głównym, gdzie podziwialiśmy Kościół Mariacki (we wnętrzu ołtarz Wita Stwosza), Wieżę Ratuszową, pomnik Adama Mickiewicza oraz Sukiennice. Na Rynku wysłuchaliśmy hejnał z Wieży Mariackiej.

Po tak wielu atrakcjach nadszedł czas na zjedzenie posiłku. Powędrowaliśmy więc ochoczo w stronę ulicy Floriańskiej do Jamy Michalika. Zostaliśmy miło przyjęci przez tamtejszą obsługę, a klimat, wystrój wnętrz i atmosfera panująca w historycznej gospodzie pozwoliły nam zjeść obiad w przesympatycznej atmosferze. Wzmocnieni i pełni energii udaliśmy się w dalszą podróż po zabytkowych ulicach Krakowa. Mimo padającego deszczu humory nam dopisywały i z ochotą zwiedzaliśmy pozostałości po murach obronnych miasta oraz Barbakan. Nadeszła godzina 17.30 – czas powrotu do domu. Szczęśliwi, zadowoleni i pełni doznań wracaliśmy do Opatowca. Śmiechom i radościom nie było końca. Późnym wieczorem dotarliśmy do kresu naszej podróży.

Dzięki realizowanemu w naszej szkole projektowi Zajęcia dodatkowe dziś – szansą na lepsze jutro, współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego uczniowie i uczennice nie musieli ponosić żadnych kosztów wyjazdu, co umożliwiło wielu z nich udział w takim wyjeździe i jeszcze bardziej zmotywowało do nauki, wzbogaciło wiedzę na temat Krakowa oraz pozwoliło spędzić czas w ciekawej i edukacyjnej formie.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6nn4PjUL39s[/youtube]