Dzień Babci i Dziadka w Domu Kultury w Opatowcu

5 lutego 2013 | informatyk

„Jest taki dzień jeden,
no może dwa dni w roku…
To Święto Babci i Święto Dziadka,
łza wówczas kręci się w oku.”

Dzień Babci i Dziadka to rodzinne święto obchodzone w Polsce 21 i 22 stycznia w celu uhonorowania wszystkich babć i dziadków. Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i domach kultury organizowane są spotkania i przedstawienia artystyczne dzieci oraz poczęstunek.

Na obchody Dnia Babci i Dziadka do Domu Kultury w Opatowcu w dniu 5 lutego 2013 roku przybyło ok. 100 gości, co dobitnie świadczy o stałej potrzebie organizacji tego święta. Imprezę otworzyli Małgorzata Gwóźdź i Radosław Kornaś, którzy poinformowali zgromadzonych, że od listopada 2012 roku w Domu Kultury w Opatowcu działa koło muzyczno-teatralne skierowane do najmłodszych dzieci z terenu Gminy Opatowiec. Na zajęcia zgłosiło się 28 dzieci z terenu całej gminy. Celem zajęć jest rozwijanie u dzieci zdolności muzycznych i teatralnych, „obycia ze sceną”, emisji głosu, przeżycie emocji teatralnych, a przede wszystkim uwrażliwienie na kulturę i sztukę. Sama teoria najczęściej daleko nie prowadzi, przygotowano więc pierwsze przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”, dedykowane wszystkim Babciom i Dziadkom.

Wystąpiły: Paulinka Pietrzyk, Gabriela Włosowicz, Julia i Oscar Jabłońscy, Emilia Kornaś, Gabrysia Pobiega, Julia Jachna, Martynka Jachna, Kacper Czosnek, Klaudia Krawiec, Madzia Jach, Karolinka Grudzień, Gabrysia Stępczyk, Patrycja i Monika Goodchild, Natalia Madej, Małgosia Kowalczyk, Sebastian Leśniak, Kinga Leśniewska, Wojtek Dusza, Gabrysia Król, Kuba Wesołowski, Maja Kowalska, Zuzia Dudek, Natalia Wróbel, Emilia Porada i Kacper Król. Występ bardzo się spodobał  i nagrodzony został burzą oklasków.

Po przedstawieniu głos zabrali Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy i Michał Szczerba – Przewodniczący Rady Gminy, którzy pogratulowali dzieciakom występu, a z okazji Dnia Babci i Dziadka złożyli wszystkim babciom i dziadkom serdeczne życzenia. Wyrazili słowa uznania dla rodziców i nauczycieli przygotowujących dzieci do tego przedstawienia. Młodzi aktorzy otrzymali od władz gminy słodki upominek.

Na scenie zaprezentowały się także dzieci i młodzież z koła instrumentalnego, które już od roku działa również w Domu Kultury w Opatowcu. Swoje umiejętności na scenie zaprezentowali: Małgosia Kowalczyk, Maja  Klita, Patryk Kociński, Jakub Kłos, Eryka Gwiazda, Kamila Kwaśniewska, Andżelika Szumilas i Aleksandra Wodecka. Nie zabrakło również  tradycyjnego „sto lat”, które wspólnie odśpiewały wszystkie dzieci.

W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali miłe słowa kierowane pod ich adresem. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Opatowcu wraz z rodzicami dzieci uczestniczących w przestawieniu  przygotowały ciekawą scenerię przyjęcia. Na stołach znalazły się również pyszności i owoce.

Kolejny raz rodzice udowodnili, że można liczyć na ich bezinteresowną pomoc i dobrą organizację. To był szczególny dzień i wiele osób zadbało o to, aby uczynić go niezapomnianym.

Należy podkreślić, że działające w naszym Domu Kultury koła są dostępne dla wszystkich chętnych dzieci uczęszczających do szkół na terenie Gminy Opatowiec. Ich działalność jest możliwa dzięki inicjatywie i czynnemu wsparciu ze strony władz Gminy. Wyrazy uznania i podziękowanie za trud włożony w piękne przygotowanie występów naszych Najmłodszych kierujemy w stronę Małgorzaty Gwóźdź, Radosława Kornasia i rodziców dzieci uczestniczących.

Praca z dziećmi wymaga cierpliwości, wyrozumiałości i ciepła. Efektem jest szczera radość dziecka, uśmiech, a czasem i łza wzruszenia na twarzach dorosłych. Naprawdę warto.