Cyfryzacja telewizji naziemnej – informacja

7 lutego 2013 | informatyk

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31.07.2013 r.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych współczesnych cyfrowych systemów łączności radiowej, wykorzystują niewspółmiernie dużo zasobów częstotliwości.

Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:

- nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
- poprawę jakości obrazu i dźwięku,
- wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).

W listopadzie 2012 r. stary sygnał analogowy odbierany przez zwykłe anteny został wyłączony na terenie województwa lubuskiego oraz części województw pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego oraz warmińskiego a docelowo zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. Nr 153, poz. 903) najpóźniej od 31 lipca 2013 r. na terenie całego kraju, w sposób naziemny dostępna będzie wyłącznie telewizja cyfrowa (NTC).

Natomiast wyłączenia sygnału analogowego telewizji naziemnej w 2013 roku będą przebiegać w następujących pięciu etapach, począwszy od marca br.:
• 19 marca 2013 r.: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wisła.
• 22 kwietnia 2013 r.: Częstochowa, Gorlice, Kłodzko, Opole, Rabka, Szczawnica, Tarnów, Wrocław, Zakopane.
• 20 maja 2013 r.: Białogard, Bydgoszcz, Gniezno, Kalisz, Katowice, Konin, Koszalin, Kraków, Lębork, Łódź, Piła, Świnoujście.
• 17 czerwca 2013 r.: Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce, Suwałki, Zamość.
• 23 lipca 2013 r.: Giżycko. Jelenia Góra, Leżajsk, Ostrołęka.

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej jest zaawansowanym technicznie wyzwaniem dla nadawców telewizyjnych, operatora technicznego multipleksów oraz w szczególności społeczeństwa, które dla poprawnego odbioru telewizji naziemnej musi podjąć określone działania, przede wszystkim zaopatrzyć się w sprzęt umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Do poprawnego odbioru NTC niezbędny jest telewizor wyposażony z wbudowanym dekoder MPEG-4 obsługującym standard HD albo zewnętrzny dekoder MPEG-4 HD (tzw. Set-top-box) podłączony do telewizora starego typu, a także prawidłowo działająca instalacja antenowa. Kwestia antenowa jest szczególnie istotna w budynkach, które zostały wyposażone w antenowe instalacje zbiorcze (tzw. AZART), które mogą wymagać modernizacji. Przy dostosowaniu anten do odbioru sygnału cyfrowego należy mieć na uwadze, że naziemna telewizja cyfrowa w Polsce nadawana jest w kanałach od 21 do 60.

Należy także pamiętać, że sygnał cyfrowy dostępny jest na większości obszaru kraju i można go odbierać już dziś. Osoby, które korzystają tylko z usług sieci kablowych lub odbierają telewizję satelitarną, zmiany nie odczują. Proces dotyczy wyłącznie telewizji odbieranej za pomocą naziemnych nadajników.

Ministerstwo Administracji i cyfryzacji  uruchomiło specjalną stronę internetową www.cyfryzacja.gov.pl dedykowaną procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej, oraz bezpłatną infolinię: 800 007 788, gdzie można uzyskać niezbędne informacje na temat naziemnej telewizji cyfrowej.

pismo  Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji