Obchody Święta Niepodległości w Opatowcu

12 listopada 2013 | admin1

Tegoroczne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Opatowcu zainaugurowała uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. Ireneusz Zych. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w patriotycznym pochodzie do parku, gdzie pod krzyżem przedstawiciele władz Gminy złożyli wieńce. Następnie pochód udał się nad przeprawę promową na Wiśle, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się oficjalna część obchodów, którą poprowadził Sławomir Kowalczyk Wójt Gminy Opatowiec.

Zgromadzeni pod pomnikiem mieszkańcy odmówili krótka modlitwę w intencji poległych w walce o Wolną Polskę. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy oraz  Michał Szczerba – Przewodniczący Rady Gminy.

Na płycie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wiązanki kwiatów złożyli Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy oraz delegacje Zespołu Szkół w Opatowcu Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwo Opatowca. W tym czasie delegacja harcerzy z Zespołu Szkół w Opatowcu złożyła kwiaty i zapaliła znicze na cmentarzu wojennym z 1914 roku.

Poniedziałkowe obchody zakończyły się występami młodzieży i dzieci z Zespołu Szkół w Opatowcu oraz Orkiestry Dętej z Kociny, która zapewniła oprawę muzyczną uroczystości.

       więcej zdjęć


W dniu 8 listopada 2013 jak co roku, o tej porze, niezmiennie od 19 lat mieliśmy przyjemność gościć w naszej gminie delegację Stowarzyszenie Elektryków Polskich ze Skarżyska Kamiennej obsługujących województwo świętokrzyskie,  która w 95 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego i pod pomnikiem Żołnierza Września, Legionisty i Partyzanta 1939-45 w Ksanach. W uroczystościach uczestniczyła córka Stanisława Parlaka Barbara  Skrzypkowska, której ojciec był inicjatorem budowy obydwóch pomników.  Władze gmin reprezentowali wójtowie: Sławomir Kowalczyk Wójt Gminy Opatowiec oraz Paweł Zagaja Wójt Gminy Nowy Korczyn.

więcej zdjęć