XV Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich

11 lipca 2014 | informatyk

W dniach 5 i 6 lipca 2014 roku na rozległych opatowieckich błoniach odbył się jubileuszowy XV Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich. Ściągnęły tłumy mieszkańców z Gminy Opatowiec, gmin sąsiednich, a nawet różnych regionów południowej Polski, aby oglądać prezentację pięknych koni. Wielka rodzinna impreza plenerowa z roku na rok przybiera coraz większe rozmiary. Jak w poprzednich latach towarzyszyła nam wspaniała pogoda. Po raz kolejny hodowcy z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i śląskiego prezentowali konie rasy małopolskiej, hodowla tej rasy prowadzona jest głównie w tych rejonach Polski.

W sobotę, 5 lipca dokonywana była wycena koni w poszczególnych klasach i ocena użytkowa w korytarzu, natomiast w niedzielę, 6 lipca odbyła się oficjalna impreza połączona z pokazami bryczek, ujeżdżania, wręczaniem nagród, licznymi atrakcjami i występami muzyczno-wokalnymi.

Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Powiatu Kazimierskiego, Wójt Gminy Opatowiec i Okręgowy Związek Hodowców Koni w Kielcach, patronat medialny sprawowany był przez TVP Kielce oraz Radio Kielce.

W ten upalny i słoneczny dzień do Opatowca przyjechało wielu znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycili:

Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Tadeusz Kowalczyk – Przewodniczący Sejmiku Województwa, Jan Nowak – Starosta Kazimierski, Marek Augustyn – Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego, Maria Kasperek – Wójt Gminy Czarnocin, Marcin Gaweł – Wójt Gminy Pałecznica, Krzysztof Gajek – Przewodniczący Rady Powiatu Buskiego, Marek Szczepanik – Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Andrzej Piwowarski – Prezes OZHK w Kielcach, Jakub Kosiń – Komendant Powiatowy Policji, Janusz Buła – Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, mjr Waldemar Sroka – WKU Busko-Zdrój, Dariusz Doroz – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kazimierzy Wielkiej, Aleksandra Kowalska – Kierownik KRUS w Kazimierzy Wielkiej, Stanisław Golmento – Państwowa Inspekcja Pracy w Kielcach, Ewa Pozłótka – Dyrektor LGD Perły Ponidzia.

Przybyli kierownicy, pracownicy jednostek organizacyjnych Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej.

Obecny był również Michał Szczerba – Przewodniczący Rady Gminy w Opatowcu wraz z Radnymi, Kierownicy i Pracownicy Urzędu Gminy, Dyrektorzy i Pracownicy jednostek organizacyjnych Gminy, Instytucji Kultury, Szkół z terenu Gminy, Sołtysi i Mieszkańcy Gminy oraz Goście.

Nie zabrało również przedstawicieli mediów, którzy starali się uchwycić najbardziej efektowne chwile imprezy. Wśród nich był Adam Ligiecki z Echa Dnia i Robert Gwóźdź z Tygodnika Ponidzie.

Otwarcia wystawy dokonał Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy Opatowiec, który powitał wszystkich przybyłych na wystawę sympatyków koni. W dalszej oficjalnej części głos zabrali: Tadeusz Kowalczyk – Przewodniczący Sejmiku Województwa, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Jan Nowak – Starosta Kazimierski, Michał Szczerba – Przewodniczący RG Opatowiec, Andrzej Piwowarski – Prezes OZHK w Kielcach.

Stałym i zarazem najważniejszym punktem imprezy jest wycena klaczy i ogierów.

Komisja w składzie: Bogdan Kuchejda – Przewodniczący, Jacek Kozik i Jerzy Białobok, dokonała oceny 35 szt. koni, w kategorii: klasa I – ogiery roczne, klasa II – ogiery dwuletnie, klasa III – klacze roczne, klasa IV – klacze dwuletnie, klasa IV – klacze trzyletnie.

Tytuł Superczempiona 2014 zdobył Aurillac – roczny ogier kasztanowatej maści, hodowany przez Mirosława Janika w Żarkach koło Łodzi. Najwyższe noty sędziów w ocenie użytkowej koni otrzymała Eberlina – gniada, roczna klacz z hodowli Jana Zubera w Głuchowie, w regionie podkarpackim.

Dokładną wycenę koni przedstawia protokół Komisji, stanowiący załącznik do artykułu. Fundatorami nagród byli: – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, który sfinansował puchary dla hodowców i Wójt Gminy Opatowiec, który przekazał hodowcom pamiątkowe grawerowane tabliczki oraz puchary, natomiast Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej ufundował nagrodę rzeczową za najlepszego konia tegorocznej wystawy. Puchary i nagrody najlepszym hodowcom wręczali fundatorzy oraz zaproszeni goście.

Po zakończeniu rewii końskich piękności na publiczność czekały kolejne atrakcje. Obejrzeć można było efektowny pokaz Świętokrzyskiej Chorągwi Pancernej z Oblęgorka, z udziałem jazdy konnej. Na błoniach rozgorzała nawet… bitwa. Walczyła polska jazda, obok Kozacy, Tatarzy – słychać było świst szabel.

Nie obyło się bez pokazu zaprzęgów konnych, można było przejechać się bryczką, powożoną m.in przez Zdzisława Bernata z Chrustowic.

Jak co roku, podczas championatu rozłożył się na błoniach wielki koński jarmark. Można było kupić siodła, kapelusze oraz inne akcesoria jeździeckie. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Opatowiec serwowały wyborne swojskie jadło i mogły poszczycić się swoimi zdolnościami kulinarnymi. Stoiska promocyjne przygotowały także instytucje: KRUS Kazimierza Wielka, WKU Busko-Zdrój, LGD „Perły Ponidzia”, Zespół Szkół Rolniczych w Chrobrzu, BS Kielce Oddział Terenowy Nowy Korczyn, Państwowa Inspekcja Pracy Kielcach.

Tak jak rok temu, bardzo dużym powodzeniem cieszyło się stoisko promocyjne gminy Opatowiec. Znajdowały się na nim m.in. publikacje książkowe i albumy o gminie. Odwiedzający stoisko otrzymywali różne gadżety np. długopisy, smycze, balony… oraz breloczki i opaski odblaskowe zapewniające bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza najmłodszych.

Program artystyczny prowadzili: Beata Adamczyk – Dyrektor Instytucji Kultury w Opatowcu oraz Radosław Fitek, którzy nie tylko zapowiadali wykonawców, ale również umilali czas publiczności i najmłodszym, zachęcając do udziału w zabawach i konkursach. Na scenie wystąpiły również Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Opatowiec. Pani Sabina Minior w ciekawy sposób przybliżyła zgromadzonym bogatą historię Opatowca. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Kociny, która wykonała kilka utworów ze swojego repertuaru.

Na scenie swoje umiejętności wokalne, gry na instrumentach, tańce oraz inne pokazy prezentowali uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Opatowcu, Szkoły Podstawowej w Krzczonowie oraz kółka muzycznego działającego przy Domu Kultury w Opatowcu.

Wszystkich wykonawców publiczność nagradzała gromkimi brawami. Najmłodsi oprócz obfitych braw obdarowani zostali przez prowadzących słodyczami oraz napojami, które w ten upalny dzień były niezbędne.

Uczestnicy imprezy korzystali z dobrze zaopatrzonych punktów gastronomicznych, mogli wypocząć i schronić się przed słońcem „w ogródkach pod parasolem”. Na najmłodszych czekało bardzo dużo atrakcji, m.in. dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, karuzela itp. Myszka Miki – Magdalena Trojan, poprzez malowanie twarzy, zmieniała dzieci w charakterystyczne postaci z bajek.

Po występach miejscowych artystów zaprezentowały się zespoły Diadem i Shantel, których muzyka rozlegała się nie tylko na opatowieckich błoniach, ale słychać ją było nawet w sąsiednich gminach. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Top Secret.

Podsumowując XV Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich można stwierdzić, że jest to profesjonalna wystawa koni i wielki rodzinny piknik przyciągający ludzi z całej południowej Polski, a nawet i zza granicy. Dzięki różnorodności dostępnych atrakcji towarzyszących imprezie, nikt się nie nudził – wręcz przeciwnie – każdy uczestnik będzie wspominał ten piękny dzień, aż do przyszłorocznej wystawy. Zwycięskim hodowcom gratulujemy, gościom i mieszkańcom dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

Wsparcia finansowego XV Świętokrzyskiego Młodzieżowego Championatu Koni Małopolskich udzielili:

Bank Spółdzielczy w Kielcach, Sołectwo wsi Podskale, PHU Transtech Stanisław Stankiewicz – Opatowiec, Usługi Remontowo-Budowlane Krzysztof Parlak, Auto Kr-Gaz Rafał Kański, Zajazd i Restauracja Wiśniewskich, F.H.U.Agro Plus Piotr Kowalczyk – Rogów, Instalacje Elektroenergetyczne Mieczysław Boksa – Rogów, Spółdzielnia Kółek Rolniczych – Opatowiec, Firma Handlowa Katarzyna Szczerba – Opatowiec, MARCO Anna i Marek Krawczykowie, Piekarnia Mariusz Rutkowski – Opatowiec, Usługi dla Rolnictwa Walasek Stanisław Nowy Korczyn, Grzegorz Nędza Opałex – Krzczonów.

Wójt Gminy Opatowiec serdecznie dziękuje osobom, które przyczyniły się do organizacji imprezy, w tym również do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jej trwania: Wspólnocie Opatowieckiej za udostępnienie Błoń, jednostkom OSP, służbom porządkowym, policji, pracownikom pogotowania ratunkowego, inspekcji weterynaryjnej, pracownikom urzędu gminy i jednostek organizacyjnych, dyrektorom szkół, pracownikom oświaty, dzieciom i młodzieży oraz wszystkim, którzy nie zostali tu wymienieni.

Protokół Komisji I

Protokół Komisji II

XV Championat w obiektywie Piotra Boksy

XV Championat w obiektywie Roberta Gwoździa

Galeria zdjęć – Gwidon Idziak

Relacja wideo Antoni Kocela