70 – rocznica pacyfikacji Opatowca

25 lipca 2014 | admin4

W tym roku obchodzimy 70 rocznicę upamiętniającą masowy mord mieszkańców Opatowca w czasie II wojny światowej z rąk hitlerowskich oprawców. Była to zemsta za brawurową akcję przeprowadzoną przez partyzantów z kształtującej się wówczas Republiki Partyzanckiej.

W godzinach popołudniowych do Opatowca od strony Nowego Korczyna wkroczył oddział zwerbowanej na Ukrainie niemieckiej policji. Batalion po wcześniejszym rozpoznaniu terenu dokonał zakwaterowania i umocnienia pozycji, po czym poczynił przygotowania do przeprawy oddziału przez Wisłę. Tymczasem do Opatowca zbliżyły się miejscowe oddziały partyzanckie, zajmujące pozycje na skale, nad Wisłą oraz na cmentarzu i posesjach od północnej strony rynku. Przy próbie okopania się przez oddziały partyzanckie rozgorzała walka. Opatowiec został niemal całkowicie spalony a od kul i płomieni zginęło 30 mieszkańców Opatowca. Mogiła na opatowieckim cmentarzu wciąż przypomina o tej tragedii. Nasza lokalna społeczność co roku pamięta o ofiarach tej masakry, składając wieńce i znicze pomordowanym.

Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie odbędą się w niedzielę 27 lipca 2014 r. o godz. 1400 przy mogile pomordowanych na cmentarzu parafialnym w Opatowcu.

Podczas pacyfikacji, w dniu 29 lipca 1944 roku, zamordowano 30 osób, spłonęło około 80 budynków i zabudowań gospodarskich. Na cmentarzu parafialnym w Opatowcu znajduje się wspólna mogiła pomordowanych w tym dniu, z wyrytymi na płycie nazwiskami ofiar.

 

 

 

 

 

 

Fotorelacja z uroczystych obchodów 70-tej rocznicy pacyfikacji Opatowca – niedziela 27 lipca 2014 r.: