70 – rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

30 lipca 2014 | admin4

Na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w dniu 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 doszło do wybuchu Powstania Warszawskiego , trwało ono 63 dni. W dniu wybuchu powstania SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Powstanie warszawskie było jedną z największych i najkrwawszych bitew miejskich II wojny światowej, porównywalną jedynie z walkami w Stalingradzie. Było ono jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Jego konsekwencje były niezwykle dalekosiężne i są odczuwalne do dzisiaj.

W ciągu 63 dni walk zginęło 16 – 18 tys. powstańców, rannych zostało ok. 25 tys. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ponad 150 tys. osób, w większości wymordowanych przez hitlerowców. Ci, którzy przeżyli musieli opuścić Warszawę, część mieszkańców stolicy została skierowanych do obozów koncentracyjnych, albo na przymusowe roboty, powstańcy i ich dowódcy trafili do obozów jenieckich lub zostali rozstrzelani.

Powstanie warszawskie jest przykładem męstwa i bohaterstwa naszego narodu, jest to niemalże legenda. Powstanie było zbyt tragicznym wydarzeniem w historii Polski i zbyt brzemiennym w skutki zarówno bezpośrednie jak i długofalowe, aby zepchnąć je do dziś już beznamiętnych wydarzeń historycznych, które kiedyś w przeszłości miały miejsce. Główne obchody rocznicy wybuchu powstania odbyły się 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego dnia na terenie naszej gminy o godz. 17.00 zawyją syreny upamiętniające godzinę wybuchu powstania tzw. godziny „W”.

Zofia Kłos