70 rocznica śmierci bohaterskich lotników

29 października 2014 | admin3

W dniu 16 października 2014 roku minęła 70 rocznica katastrofy Liberatora EW250L z 34 Dywizji SAAF i 205 – RAF, w której zginęło siedmiu lotników alianckich wspierających zrzutami Armię Krajową w czasie II Wojny Światowej.

W rocznicę tą 18 października 2014 roku w Krzczonowie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli zaproszeni goście: David Houghton Pułkownik Attaché Obrony w Ambasadzie Wielkiej Brytanii, Witold Opertowski – Sekretarz Ambasady Wielkiej Brytanii, Senator RP VII kadencji Mieczysław Gil, Malcolm Pither i Jan Bardsley z Anglii – syn i córka uratowanego lotnika, Jonathan Franklin z Kanady – syn poległego lotnika, Dominik Kościelny- autor wernisażu, Józef Dąbrowski autor projektu pomnika, Wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, Sekretarz Gminy Hubert Krupa, Radni Rady Gminy Opatowiec oraz Członkowie „Społecznego Komitetu Upamiętnienia Poległych Lotników SAAF i RAF w katastrofie Liberatora EW250L dniu 16.10.1944 r.”

70 lat temu, dokładnie 16 października 1944 r. z Bazy Lotniska Airfield w Celone rejonu Foggia we Włoszech wystartował samolot Liberator EW-250L z 34 Dywizjonu SAAF dowodzony przez pilota porucznika Cullingwortha Denisa Osborna.

Samolot leciał z 12 zasobnikami z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej na placówkę leżącą w pobliżu miejscowości Końskie.

Samolot trafiony w okolicach Tarnowa przez niemiecki myśliwiec rozbił się na polach Krzczonowa i Kociny. Uratował się jeden członek załogi – strzelec sierżant Pither Ronald, pozostali członkowie załogi zginęli.

Ranny sierżant Pither Ronald dostał się pod opiekę dowódcy Oddziału Dywersyjno – Partyzanckiego „Lot” Mieczysława Jańca ps.”Lot”.

Ukrywany i wyleczony z ran, został wywieziony z zagrożonego terenu i przekazany pod dalszą opiekę Armii Krajowej. Doczekał końca wojny i powrócił do Wielkiej Brytanii.

Pozostali członkowie załogi Liberatora zostali pochowani w pobliżu miejsca katastrofy. Po wojnie zostali ekshumowani i spoczywają na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.