Obchody Święta Niepodległości w Opatowcu

12 listopada 2014 | informatyk

W dniu 11 listopada, odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Było to w 1918r.- obchodziliśmy więc 96 rocznicę tego ważnego dla każdego Polaka wydarzenia. Władze samorządowe, jednostki OSP z terenu gminy Opatowiec, poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta z Kociny  oraz licznie zgromadzeni Mieszkańcy, wzięli udział we Mszy Świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny. Następnie, w uroczystym przemarszu, uczestnicy udali się pod znajdujący się w parku krzyż, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudzkiego odbyła się oficjalna część obchodów, którą poprowadziła Dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu- Elżbieta Szczęsna-Kusak. Ksiądz Proboszcz- Ireneusz Zych, wraz ze zgromadzonymi, odmówił modlitwę w intencji poległych w walkach o Niepodległą Polskę. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Opatowiec- Sławomir Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy- Michał Szczerba, V-ce przewodniczący Rady Powiatu- Adam Stoksik.

Następnie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego władze samorządowe gminy oraz delegacje: Rady Powiatu, Zespołu Szkół w Opatowcu, uczniów Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, Harcerzy, Związku Emerytów i Kombatantów, Sołectwa Opatowiec, Koła Pszczelarzy, Koła Gospodyń i Mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Jak co roku, Pani Leokadia Witkoś- mieszkanka Opatowca, wspomniała krótko o wydarzeniach tamtych lat, odśpiewała kilka fragmentów zapomnianych już utworów i zachęcała do wspólnego, patriotycznego obchodzenia Święta Niepodległości.

Kilka utworów zaśpiewały uczennice Zespołu Szkół w Opatowcu przy akompaniamencie saksofonu, na którym zagrał ich kolega. Wiązankę utworów patriotycznych zaprezentowała Orkiestra Dęta z Kociny. Uroczystości zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez uczestników uroczystości.

.