Spotkanie Społecznego Komitetu „Upamiętnienia Poległych Lotników SAAF i RAF w katastrofie Liberatora EW250 w dniu 16.10.1944 r.”

3 kwietnia 2015 | admin3

Dnia 30 marca w Urzędzie Gminy w Opatowcu odbyło się kolejne posiedzenie powołanego w ubiegłym roku Społecznego Komitetu „Upamiętnienia Poległych Lotników SAAF RAF w katastrofie Liberatora EW250 w dniu 16.10.1944 r.”. W spotkaniu wzięli udział Członkowie Komitetu oraz Wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Malec, Sekretarz Gminy Hubert Krupa, Radni Powiatu Kazimierskiego, Sołtys wsi Kocina oraz Dyrektorzy lokalnych szkół. Wiodącym przedmiotem dyskusji był wybór koncepcji i podjęcie decyzji o budowie pomnika upamiętniającego historyczne wydarzenia.

Przypomnijmy, że 16 października 1944 r. z Bazy Lotniska Airfield w Celone rejonu Foggia we Włoszech wystartował samolot Liberator EW-250L z 34 Dywizjonu SAAF dowodzony przez pilota porucznika Cullingwortha Denisa Osborna. Samolot leciał z 12 zasobnikami z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej na placówkę leżącą w pobliżu miejscowości Końskie. Samolot trafiony w okolicach Tarnowa przez niemiecki myśliwiec rozbił się na polach Krzczonowa i Kociny. Uratował się jeden członek załogi – strzelec sierżant Pither Ronald, pozostali członkowie załogi zginęli. Ranny sierżant Pither Ronald dostał się pod opiekę dowódcy Oddziału Dywersyjno–Partyzanckiego Mieczysława Jańca ps. ”Lot”. Ukrywany i wyleczony z ran, został wywieziony z zagrożonego terenu i przekazany pod dalszą opiekę Armii Krajowej. Doczekał końca wojny i powrócił do Wielkiej Brytanii. Pozostali członkowie załogi Liberatora zostali pochowani w pobliżu miejsca katastrofy. Po wojnie zostali ekshumowani i spoczywają na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Michał Szczerba

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:

>>> www.liberatorew250.com.pl <<<