Obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej

20 kwietnia 2015 | admin

W dniu 14 kwietnia 2015 roku w Zespole Szkół w Opatowcu odbył się uroczysty apel upamiętniający 75. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego na polskich oficerach przez NKWD w 1940 roku oraz ofiary katastrofy samolotu prezydenckiej delegacji z dnia 10 kwietnia 2010 roku.

Uczniowie na uroczystej akademii przypomnieli o losach ponad 21. tysięcy polskich jeńców: oficerów Wojska Polskiego II RP i Straży Granicznej, lekarzy, policjantów, duchownych, na których, z woli Stalina i na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego, wykonano wyrok śmierci strzałem w tył głowy.

W uroczystości uczestniczył Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy Opatowiec, który podkreślił, jak ważna jest pamięć o ofiarach z 1940 i 2010 roku. Jak ważne, by troszczyć się o prawdę i przechowywać ją w trosce o tożsamość narodową. Uczestnicy akademii minutą ciszy oddali hołd poległym Polakom.

Po apelu wójt gminy, dyrekcja szkoły, dyrektor Instytucji Kultury, zaproszeni goście, nauczyciele, harcerze oraz delegacje uczniów ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum udali się pod Dąb Pamięci, by składając wiązankę i zapalając znicze złożyć hołd ofiarom Katynia i Tweru, pochodzącym z Opatowca: Franciszkowi Rokickiemu, Franciszkowi Grudniowi oraz Zygmuntowi Pietraszewskiemu, oraz wszystkim ofiarom Golgoty Wschodu.