Międzypokoleniowe spotkanie historyczne

30 kwietnia 2015 | admin2

W dniu 24 kwietnia w Zespole Szkół w Opatowcu odbyło się spotkanie historyczne pt. „Splecione losy bohaterów; lotników SAAF/RAF i żołnierzy Armii Krajowej w walce z niemieckim okupantem”. Zostało ono zorganizowane przez Gminę Opatowiec i Społeczny Komitet Upamiętnienia Poległych w dniu 16 października 1944 roku w Krzczonowie w Katastrofie Lotniczej żołnierzy RAF i SAAF, członków załogi Liberatora B24L EW-250.

W uroczystości udział wzięli: Kombatanci, członkowie Komitetu, Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy Opatowiec, Beata Adamczyk – Dyrektor  Instytucji Kultury w Opatowcu, Elżbieta Szczęsna-Kusak – Dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu, Michał Szczerba – Członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego, Mieszkańcy gminy Opatowiec, uczniowie Zespołu Szkół w Opatowcu i Szkoły Podstawowej w Krzczonowie wraz z nauczycielami.

Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z planem budowy pomnika poległych lotników. Następnie Dominik Kościelny dokonał prezentacji filmu „The Men Who Went To Warsaw” – „Mężczyźni, którzy wyruszyli nad Warszawę”, którego był konsultantem.

Po projekcji filmu, który wywarł ogromne wrażenie na obecnych, kapitan Antoni Sielecki – pseudonim „Ansel” – przedstawił działalność oddziałów Armii Krajowej na terenie Inspektoratu „Maria” 106 Dywizji Piechoty oraz aktywność w walce Oddziału Dywersyjno-Partyzanckiego „Lot”.

Natomiast Jacek Janiec – jeden z inicjatorów upamiętnienia siedemdziesiątej rocznicy katastrofy Liberatora E250 „L” SAAF/RAF w Krzczonowie – w bardzo interesujący sposób opowiedział o zagrożeniu i odwadze aktywnych żołnierzy AK i ludności w uratowaniu lotnika RAF sgt. Ronalda Pithera.

Następnie wystąpiła Leokadia Witkoś – mieszkanka Opatowca, która podzieliła się z uczestnikami spotkania swoimi wspomnieniami oraz przeżyciami z okresu II wojny światowej; a także dała wskazówki młodszym pokoleniom, jak pielęgnować miłość i szacunek do ojczyzny, kierując się dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Podsumowaniem uroczystości były słowa Sławomira Kowalczyka – Wójta Gminy, zarazem honorowego członka Społecznego Komitetu – który wyraził poparcie dla godnego uhonorowania pamięcią Żołnierzy RAAF i SAAF poległych w katastrofie samolotu w dniu 16 października 1944 roku.

Spotkanie stanowiło ciekawą lekcję historii, przybliżającą zebranym losy naszej „małej ojczyzny” oraz jej mieszkańców podczas II wojny światowej.

 

Więcej informacji na temat wydarzenia z 16 października 1944 roku na stronie http://www.liberatorew250.com.pl.

/ Zespół Szkół w Opatowcu/