Młodzież gimnazjum z Opatowca z wizytą w gminie Rzeczyca

16 czerwca 2015 | admin

W ramach podpisanej umowy partnerskiej pomiędzy gminami Opatowiec i Rzeczyca , uczniowie Gimnazjum w Opatowcu otrzymali zaproszenie na dwudniowy Turniej Przyrodniczo- Historyczny „Rambit”

W dniach 11-12 czerwca grupa 20 uczniów z Gimnazjum w Opatowcu wzięła udział w tym Turnieju zajmując bardzo dobre II miejsce spośród 6 grup gimnazjalnych z powiatu tomaszowskiego (woj. łódzkie).

Wyjazd uczniów na tą ciekawą wycieczkę był całkowicie sfinansowany przez Wójta Gminy Opatowiec. Wybrani i chętni na wyjazd uczniowie pojechali w nagrodę za naukę i różne osiągnięcia.

Udział uczniów w takiej imprezie wymagał wcześniejszych przygotowań. Dlatego wszyscy uczestnicy przyczynili się do wywalczonego sukcesu. Wykazali się wiedzą przyrodniczą dotyczącą znajomości roślin, ziół, grzybów , odgłosów ptaków i śladów zwierząt. Musieli opanować całą wiedzę myśliwską i dotyczącą znajomości lasu. Przyniosła efekty również nauka o regionie i historii Gminy Rzeczyca.

Należało również podołać konkurencjom sportowym takim jak np. rzut szyszką do celu ( co wcale wbrew pozorom nie było takie łatwe). Gimnazjaliści przygotowywali się pod okiem opiekunów wycieczki :
dyrektor E. Szczęsnej- Kusak. , p. M. Nowakowskiej i p. A. Witkoś- Kłos.
Gimnazjaliści wyposażeni w wiedzę i dobry nastrój wyruszyli 11 czerwca o godz. 5.30 do Gminy Rzeczyca w woj. łódzkim . Po miłym powitaniu przez Wójta Gminy Rzeczyca Marka Kaźmierczyka i dyrektor Gimnazjum p. Grażynę Kielan oraz po krótkim odpoczynku uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na ponad 15 kilometrowa trasę z 5 zadaniami na poszczególnych stacjach przygotowanych w lesie.

Zadania zostały przygotowane przez Nadleśnictwo SPAŁA . W Rambicie wzięło udział 6 gimnazjów, które były wypuszczane z przewodnikiem na trasę rajdu w odstępach 15 minutowych. Rywalizacja była bardzo zacięta, każda grupa chciała wypaść jak najlepiej ale jednocześnie wszyscy doskonale się bawili zwłaszcza ,że pogoda była wspaniała . Zadania przygotowane na trasie przez Nadleśnictwo w Spale nie były łatwe ale nasi uczniowie doskonale sobie radzili. Potrafili np. świetnie zmierzyć wysokość drzewa metodą podaną przez leśniczego, rozpoznali bezbłędnie głosy ptaków i ich pióra, wykazali się znajomością gwary myśliwskiej i przedstawili wykorzystanie ziół i grzybów, które wcześniej musieli rozpoznać. Zadania sprawnościowe również wykonali bardzo dobrze. Na końcu długiej trasy przez piękny las przewidziano ognisko nad rzeką Pilicą. Ostatnia konkurencja pierwszego dnia to cięcie drzewa piłą „moja-twoja” na czas. Tu małe problemy miały nasze dziewczęta ale chłopcy nadrobili stracony czas. Po I dniu rywalizacji Gimnazjum w Opatowcu zajmowało III miejsce.

W drugim dniu rywalizacji na hali sportowej doskonale się spisały dziewczęta: Klaudia Kmiecik ,Eryka Gwiazda i Oliwia Grzywna. Trzy osobowe zespoły rozwiązywały test wiedzy historycznej o regionie gminy Rzeczyca , oraz krzyżówki z wiedzy biologicznej i przysłów myśliwskich. Trójka naszych dziewcząt doskonale przygotowała się do tego konkursu i ostatecznie sprawnie i najlepiej ze wszystkich rozwiązując kalambury wyprowadziła Gimnazjum w Opatowcu na II miejsce w Rambicie.
Jednocześnie w trakcie rywalizacji wiedzy przyrodniczo-historycznej, odbywał się konkurs plastyczny na plakat o tematyce: „ Las milczący świadek naszej historii”
Uczniowie Magda Kozik i Daniel Kania wykonali ciekawy plakat nawiązujący do tragedii w lesie katyńskim. Plakat ten zdobył uznanie komisji oceniającej i zajął III miejsce.
W trakcie zmagań konkursowych poszczególne gimnazja prezentowały się w tańcach. Nasze dziewczęta atrakcyjnie prezentowały się w kolorowych strojach i wzbudziły uznanie wśród publiczności. Podobnie cała grupa uczniów Gimnazjum w Opatowcu ubrana w żółto- niebieskie stroje z transparentem i godłem gminy Opatowiec wywołała zachwyt i uznanie wśród zebranych gości i publiczności. Dodatkowo Gabrysia Leśniak i Marlena Baran zaśpiewały przebój „Kesera” wprawiając wszystkich w nastrój zabawy i zdrowej rywalizacji.

Uczniowie Naszego Gimnazjum z rąk Wójta Gminy Rzeczyca i z-cy kierownika Nadleśnictwa Spała , otrzymali dyplomy, medale i nagrodę- zestaw sprzętu sportowego.
Dyrektor Zespołu Szkół -E. Szczęsna- Kusak, podziękowała organizatorom imprezy wręczając im materiały promujące Gminę Opatowiec.
Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń a sukces, który odnieśli świadczy o dobrym wywiązaniu się z zadania promocji naszej gminy. Teraz przyjdzie czas na rewizytę uczniów z gminy Rzeczyca i zorganizowanie równie ciekawych atrakcji ale to już nastąpi po wakacjach.

Cieszymy się z sukcesu naszych uczniów, którzy pierwszy raz wzięli udział w takiej rywalizacji. Dziękujemy Panu Wójtowi Sławomirowi Kowalczykowi za możliwość udziału w tak wspaniale przygotowanej imprezie jak Rambit Przyrodniczo-Historyczny.

E. Szczęsna- Kusak