WIANKI 2015

23 czerwca 2015 | admin

Połączono tradycję z nowoczesnością

W niedzielne popołudnie 21 czerwca, nad Wisłą w Opatowcu, zgodnie z tradycją odbyły się obchody Nocy Świętojańskiej. Miłośnicy dawnych obrzędów sobótkowych mają możliwość wspólnego spędzenia tej rodzinnej imprezy dzięki Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Opatowcu, które przywróciły przed kilku laty ten piękny zwyczaj w naszej miejscowości.

Imprezę otworzył Sławomir Kowalczyk- Wójt Gminy Opatowiec, a gości powitała Janina Siemieniec- Przewodnicząca miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Nad całością czuwała Beata Adamczyk- Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury.

Jak co roku po oficjalnym otwarciu odbył się konkurs wianków, których tym razem było bardzo dużo. Bowiem z roku na rok ilość osób uczestniczących w tej imprezie stale rośnie. Do oceny powołana została komisja konkursowa w składzie: Sławomir Kowalczyk- Wójt Gminy Opatowiec, Elżbieta Szczęsna-Kusak- Dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu, Michał Szczerba i Marian Gruszka- Radni Powiatu Kazimierskiego oraz Alfred Minior- Sołtys Opatowca.  Za najpiękniejszy komisja uznała wianek wykonany przez Panią Bożenę Bąk z Ksan, przedstawiający urokliwą pannę z parasolem. Wianek ten nieco różnił się formą od pozostałych, co jednak nie zmienia faktu, iż wszystkie zaprezentowane wianki były przepiękne i bardzo starannie wykonane.

Po rozstrzygniętym przed Domem Kultury konkursie, barwny korowód ruszył nad brzeg naszej pięknej Wisły, aby z jej nurtem puścić przy śpiewie ludowych piosenek wianki. Uczestnicy spotkania wodząc wzrokiem za odpływającymi wiankami powoli wrócili na teren Domu Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Opatowcu. Panie, wspierane akompaniamentem Wiesława Tomala, zaśpiewały kilka tematycznych utworów oraz zapoznały uczestników z historią i dawnymi obrzędami Nocy Świętojańskiej. Po zakończonym występie zaprosiły uczestników na grillowaną kiełbaskę i pyszne domowe wypieki.

Po krótkiej przerwie scenę przejęły dzieci biorące udział w zajęciach Kółka Teatralnego działającego przy Zespole Szkół w Opatowcu, prowadzonego przez Panią Katarzynę Szczerbę. Dzieci przedstawiły perfekcyjnie przygotowane pod każdym względem przedstawienie Jaś i Małgosia. Widzowie tego spektaklu podziwiali nie tylko wspaniałą grę młodych aktorów, ale także barwne stroje i bajkową dekorację.

Po przedstawieniu w biesiadną atmosferę wprowadził uczestników Bartek Dybała. Wspólne śpiewanie spodobało się obecnym, którzy chętnie włączyli się do zabawy.

Niespodziankę dla swoich rodziców, a także pozostałych osób, przygotowała także zerówka ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu. Dzieci wraz ze swoją Panią zatańczyły poloneza, złożyły życzenia z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca i wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki.

Podczas imprezy zaprezentowały się na naszej scenie dzieci, które uczestniczą w zajęciach tanecznych realizowanych w Kazimierskim Ośrodku Kultury w Kazimierzy Wielkiej i Świetlicy Wiejskiej w Kazimierzy Małej, prowadzonych przez Centrum Edukacji Wiedza i Pasja z Buska Zdroju. Dla części z nich był to pierwszy występ sceniczny, za co serdecznie podziękowali organizatorom. Dzieci zaprezentowały elementy tańca nowoczesnego, a także nieco przybliżyły poprzez taniec kulturę hinduską.

Występy sceniczne zakończył młodzieżowy zespół „Żywioły”, działający przy Domu Kultury w Opatowcu, prowadzony przez Radosława Kornasia,  który zaprezentował kilka utworów.

W tym roku impreza miała nieco inny charakter. Organizatorzy postanowili  połączyć tradycyjne Wianki z piknikiem rodzinnym. W czasie gdy na scenie trwały kolejne występy najmłodsi korzystali z  przygotowanej dla nich  nowatorskiej atrakcji-  było to spotkanie ze „Światem Robotyki”. Do budowania i programowania robotów było wielu chętnych. Dużą frajdę sprawiały także walki robotów. Dzieci musiały trochę pomyśleć aby właściwie pokierować swoim robotem i zwyciężyć w pojedynku. Spotkanie z tego typu nowinkami technicznymi bardzo przypadło najmłodszym do gustu, a stoisko przez cały czas cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony młodych konstruktorów, ale także ich rodziców.

Wianki w Opatowcu udały się wspaniale. Dopisała pogoda, było moc atrakcji dla każdego, dużo dobrej zabawy i smakołyków. Przygotowanie tego przedsięwzięcia wymagało dużej pracy ze strony wielu osób. Zaangażowane były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Opatowca, Gminna Instytucja Kultury, Zespół Szkół w Opatowcu, Rada Sołecka Opatowca, ochoczo pomogli również Panowie Strażacy (czuwający nad ogniem przy grillowaniu). Jak zawsze swego wsparcia w organizacji obchodów Nocy Świętojańskiej udzielili: Wójt i Rada Gminy w Opatowcu. Zaproszeni na uroczystość Radni Powiatowi przybyli z koszem słodkości dla najmłodszych.

Beata Adamczyk

Wójt Gminy serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej jakże pięknej i bogatej w lokalne tradycje uroczystości. Szczególne podziękowania kieruje do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Opatowcu za przywrócenie i kontynuację sobótkowych tradycji.