PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI „SZLAKIEM JAGIELLOŃSKIM” 2015

1 lipca 2015 | admin

Od 1 do 12 lipca br. Organizacja Turystyczna „Szlak Jagielloński” zaprasza wraz z Fundacją „Via Jagiellonica” w podróż do przeszłości „Szlakiem Jagiellońskim”. Doroczna impreza promująca wycieczki królewskim traktem Kraków – Lublin – Wilno w 2015 r. przypomina również o 490. rocznicy hołdu pruskiego.

            Program otwarty „podróży do przeszłości” obejmuje konkursy oraz egzaminy przewodnickie, a dodatkowy zajęcia szkolenia przewodnickiego na wybrane Miasta i Gminy.

Nasza kampania promocyjna przeprowadzana jest jak zwykle na całej trasie łączącej historyczne stolice Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Najbardziej koncentrujemy się jednak na tych Miastach i Gminach położonych pomiędzy Krakowem a Wilnem, które przynależąc do naszej Organizacji, wnoszą swój wkład do reaktywowania królewskiego traktu jako współczesnego szlaku turystycznego. Zapraszamy w nich mieszkańców i turystów do bezpłatnego zwiedzania z licencjonowanymi przewodnikami, podczas konkursów przewodnickich otwartych dla zwiedzających (dojazd i ewentualne noclegi we własnym zakresie). W niektórych miejscowościach odbędą się dodatkowo, po raz pierwszy od tzw. deregulacji zawodu, egzaminy przewodnickie. Poza programem otwartym są natomiast zajęcia w ramach szkoleń Akademii Przewodnickiej „Via Jagiellonica”, z tym wyjątkiem, że nie wszędzie nabór na nie został zakończony – mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, a zarazem przewodnik turystyczny na Kraków, Lublin i trasę „Szlaku Jagiellońskiego” w R.P. oraz pilot wycieczek, zwłaszcza Polska – Litwa.

Doroczna akcja promocyjna zgodnie ze zwyczajem rozpoczyna się w Lublinie 1 lipca, a więc w rocznicę Unii Lubelskiej. Zwiedzanie „śladami Unii Lubelskiej” organizuje z tej okazji Unia Szlaków „Zachód – Wschód” od godz. 19 (plac Litewski).

Połączyliśmy je z konkursem przewodnickim „Lublin w 1525 r.”. Nie bez racji. Hołd pruski miał bowiem miejsce zarówno przed 490. laty w Krakowie (składał go książę Albrecht Hohenzollern królowi Zygmuntowi Staremu), jak i podczas sejmu  lubelskiego w 1569 r. (książę Albrecht Fryderyk Hohenzollern królowi Zygmuntowi Augustowi). Ten drugi upamiętnił Jan Kochanowski w utworze „Proporzec albo hołd pruski” – dodaje J. Kopaczek.

Później w Wilnie zaplanowane są rozmowy z aktualnymi oraz potencjalnymi współpracownikami Organizacji, a po powrocie z Litwy, kontynuowane będą otwarte konkursy przewodnickie oraz inne punkty programu:

4 lipca (sobota):

godz. 15 – Parczew: konkurs przewodnicki „Parczew w 1525 r.” (plac Wolności)

6 lipca (poniedziałek):

godz. 16 – Bełżyce: konkurs przewodnicki „Bełżyce w 1525 r.” (Rynek)

godz. 19 – Dzierzkowice: konkurs przewodnicki „Dzierzkowice w 1525 r.” (tzw. Rynek)

7 lipca (wtorek)

godz. 16 – Gościeradów: konkurs przewodnicki „Gościeradów w 1525 r.” (pałac)

godz. 19 – Annopol: konkurs przewodnicki „Rachów w 1525 r.” (Rynek)

8 lipca (środa)

godz. 16 – Koprzywnica: konkurs przewodnicki „Koprzywnica w 1525 r.” (Rynek)

godz. 20 – Nowy Korczyn: konkurs przewodnicki „Nowy Korczyn w 1525 r.” (Rynek)

9 lipca (czwartek)

godz. 16 – Opatowiec: konkurs przewodnicki „Opatowiec w 1525 r.” (Rynek)

godz. 19 – Koszyce: konkurs przewodnicki „Koszyce w 1525 r.” (rozpoczęcie na Rynek)

10 lipca (piątek)

godz. 18 – Wawrzeńczyce: konkurs przewodnicki „Wawrzeńczyce w 1525 r.” (Centrum Kultury i Promocji)

11 lipca (sobota)

godz. 9 – upamiętnienie hołdu pruskiego w Krakowie (Rynek Główny)

godz. 16 – Stopnica: konkurs przewodnicki „Stopnica w 1525 r.” (Rynek)

- To bardzo duże przedsięwzięcie organizacyjne. Doroczny konkurs, w którym bierzemy udział to istny maraton przewodnicki. Dla nas to okazja do rozwoju swojego warsztatu, dla uczestników kursów odbycia zajęć praktycznych, a dla mieszkańców i turystów do bezpłatnego zwiedzania. Można również otrzymać aktualne materiały promocyjne, z mapką „Szlaku Jagiellońskiego” – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny (Lublin i trasa „Szlaku Jagiellońskiego”).

Organizatorzy powrócą do Lublina w dniu 12 lipca br., po czym podzielą się swymi doświadczeniami poprzez kolejną fotorelację, zamieszczoną na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Nowe informacje wzbogacą również bazę danych Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie.