XVI Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich – relacja

13 lipca 2015 | admin

W dniach 11 i 12 lipca 2015 roku w Opatowcu – na błoniach odbył się XVI Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich. Wyjątkowa pogoda, liczne atrakcje i bogaty program sprawiły, że zawitały do nas tłumy mieszkańców z Gminy Opatowiec, gmin sąsiednich, a nawet różnych regionów południowej Polski, aby oglądać prezentację pięknych koni. Po raz kolejny hodowcy z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i śląskiego prezentowali konie rasy małopolskiej.

W sobotę, 11 lipca dokonywana była wierzchowa, polowa próba dzielności klaczy i ocena użytkowa w korytarzu, natomiast w niedzielę, 12 lipca odbyła się oficjalna impreza, w tym wybór najlepszego konia wystawy, pokaz bryczek, jazdy konnej oraz występy historyczne i wręczenie nagród.

Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Powiatu Kazimierskiego, Wójt Gminy Opatowiec i Okręgowy Związek Hodowców Koni w Kielcach, patronat medialny sprawowany był przez TVP Kielce, Radio Kielce i Echo Dnia.

W ten słoneczny dzień do Opatowca przyjechało wielu znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycili:

Romuald Garczewski i Mirosław Pawlak – Posłowie na Sejm RP, Mieczysław Gil – Senator RP, Tadeusz Kowalczyk – Zastępca Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego, Krystian Jarubas – Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Jan Nowak – Starosta Kazimierski, Michał Bucki – Wicestarosta Kazimierski, Marek Augustyn – Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego wraz z Radnymi, Maria Kasperek – Wójt Gminy Czarnocin, Kazimierz Warszawa – Przewodniczący RG Czarnocin, Józef Zuwała – Wójt Gminy Bejsce, Mirosław Walasek – Wójt Gminy Michałów, Józef Rysak – Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwona Łuszcz-Krawczyk – Zastępca Wójta Gminy Rzeczyca, Marek Szczepanik – Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Sławomir Neugebauer – Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Środowiska UM Kielce, Andrzej Piwowarski – Prezes OZHK w Kielcach, Jacek Piwowarski – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji, mjr Waldemar Sroka – WKU Busko-Zdrój, Jan Kopeć – Przewodniczący Powiatowej Rady Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Obecny był również Andrzej Malec – Przewodniczący Rady Gminy w Opatowcu wraz z Radnymi, Kierownicy i Pracownicy Urzędu Gminy, Dyrektorzy i Pracownicy jednostek organizacyjnych Gminy, Instytucji Kultury, Szkół z terenu Gminy, Sołtysi i Mieszkańcy Gminy oraz Goście.

Nie zabrakło również przedstawicieli mediów, którzy starali się uchwycić najbardziej efektowne chwile imprezy. Wśród nich był Adam Ligiecki z Echa Dnia i Robert Gwóźdź z Tygodnika Ponidzie.

Otwarcia wystawy dokonał Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy Opatowiec, który powitał wszystkich przybyłych na wystawę sympatyków koni. W dalszej oficjalnej części głos zabrali:  Romuald Garczewski – Poseł na Sejm RP, Tadeusz Kowalczyk – Zastępca Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego, Jan Nowak – Starosta Kazimierski, Krystian Jarubas – Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Jan Kopeć – Przewodniczący Powiatowej Rady Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.

Najważniejszym punktem imprezy była wycena klaczy i ogierów.

Komisja sędziowska w składzie: Bogdan Kuchejda – Przewodniczący, Jacek Kozik i Tadeusz Głoskowski, dokonała oceny 44 szt. koni w różnych kategoriach.

Główne trofeum i tytuł Super Championa 2015 zdobyła Eberlina – gniada, dwuletnia klacz ze stajni Jana Zubera z Głuchowa (województwo podkarpackie) pokonując w wielkim finale  ogiera Sokratesa. Eberlina podczas pokazów otrzymała od sędziów noty bliskie ideału (9,5;9,5;9;)

Championem wśród ogierów został Sokrates z Woli Zabierzowskiej, wicechampionem – Morgoth z Pawłowa. Pierwsze miejsce wśród ogierków rocznych zajął Eastwood z Łodzi, wśród klaczek rocznych – Ferrara z Żukowic, w kategorii klaczy trzyletnich zwyciężyła – Tina Turner ze Skroniowa.

Fundatorami nagród byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, który sfinansował puchary dla hodowców i Wójt Gminy Opatowiec, który przekazał hodowcom podziękowania oraz puchary w kategorii bryczek i zaprzęgów konnych, natomiast Rada Sołecka Opatowca w tej samej kategorii ufundowała nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników. Warto dodać, że wśród bryczek mieliśmy przedstawicieli naszej gminy. Stanisław Bernat i Jarosław Tomal ze swoim zaprzęgiem zajęli wysokie trzecie miejsce.  Puchary i nagrody najlepszym hodowcom wręczali fundatorzy oraz zaproszeni goście.

Po zakończeniu rewii końskich piękności na publiczność czekały kolejne atrakcje. Obejrzeć można było efektowny pokaz musztry kawaleryjskiej, władania bronią wykonany przez Grupę Rekonstrukcyjną Włodzimierza Kario z Gładyszowa w strojach z epoki „Wojny Polsko-Bolszewickiej”. Następnie na parkur wjechał Krakowski Szwadron Ułanów im. J. Piłsudskiego przedstawiając kadryl – układ choreograficzny w wykonaniu pięknych koni. Odbył się także pokaz władania białą bronią.

Jak co roku, podczas championatu  imprezie towarzyszyły liczne stoiska i stargany, gdzie można było kupić siodła, kapelusze oraz inne akcesoria jeździeckie. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Opatowiec serwowały wyborne swojskie jadło i mogły poszczycić się swoimi zdolnościami kulinarnymi. Stoiska promocyjne przygotowały także instytucje: KRUS Kazimierza Wielka, WKU Busko-Zdrój, Zespół Szkół Rolniczych w Chrobrzu, Zespól Szkół ze Skalbmierza, BS Kielce Oddział Terenowy Nowy Korczyn.

Tak jak rok temu, bardzo dużym powodzeniem cieszyło się stoisko promocyjne gminy Opatowiec. Znajdowały się na nim m.in. publikacje książkowe, foldery, pocztówki o gminie. Odwiedzający stoisko otrzymywali różne gadżety np. długopisy, smycze, balony, breloczki i opaski odblaskowe.

Program artystyczny prowadzili: Beata Adamczyk – Dyrektor Instytucji Kultury w Opatowcu oraz Radosław Kornaś. Na scenie wystąpiły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Opatowiec, zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Kociny, wykonując kilka utworów ze swojego repertuaru. Swoje umiejętności wokalne, gry na instrumentach, tańce oraz inne pokazy prezentowali uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Opatowcu, Szkoły Podstawowej w Krzczonowie oraz zespołu  muzycznego „Żywioły” działającego przy Instytucji Kultury w Opatowcu.

Wszystkich wykonawców publiczność nagradzała gromkimi brawami. Najmłodsi oprócz obfitych braw obdarowani zostali przez prowadzących słodyczami oraz napojami.

Uczestnicy imprezy korzystali z punktów gastronomicznych, na najmłodszych czekały atrakcje, m.in. dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, można było też skorzystać z jazdy konnej i przejazdu kucykiem. Rolnicy mogli zapoznać się z nowinkami technicznymi odbył się pokaz ciągników i maszyn rolniczych.

Po występach miejscowych artystów zaprezentowały się zespoły Kapela Maters i Malibu, a gwiazdą wieczoru był znany zespół Jorrgus, których muzyka rozlegała się nie tylko na opatowieckich błoniach, ale słychać ją było nawet w sąsiednich gminach. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Top Secret.

Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich, który na stałe zawitał do kalendarza imprez naszej gminy to nie tylko profesjonalna wystawa koni, ale także wielki rodzinny piknik. W ten piękny, pogodny dzień nikt się nie nudził i mógł czynnie, w plenerze spędzić swój wolny czas. Zwycięskim hodowcom gratulujemy, gościom i mieszkańcom dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

Wsparcia finansowego XVI Świętokrzyskiego Młodzieżowego Championatu Koni Małopolskich udzielili:

Bank Spółdzielczy w Kielcach, PHU Transtech Stanisław Stankiewicz – Opatowiec, F.H.U.Agro Plus Piotr Kowalczyk – Rogów, Instalacje Elektroenergetyczne Mieczysław Boksa – Rogów, Spółdzielnia Kółek Rolniczych – Opatowiec, Marco – Opatowiec Anna i Marek Krawczykowie, Usługi dla Rolnictwa Walasek Stanisław Nowy Korczyn, Firma Transbet Krzysztof Przeniosło z Nowego Korczyna, Firma Handlowa Agro Jurek z Sulechowa, Agencja Ubezpieczeniowa Marian Baran – Ostrowce.

Wójt Gminy Opatowiec serdecznie dziękuje osobom, które przyczyniły się do organizacji imprezy, w tym również do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jej trwania: Wspólnocie Opatowieckiej za udostępnienie terenu, czuwającym nad zabezpieczeniem imprezy jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, Kołom Gospodyń Wiejskich, służbom porządkowym, policji, pracownikom pogotowania ratunkowego, inspekcji weterynaryjnej, pracownikom Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, dyrektorom szkół, pracownikom oświaty, dzieciom i młodzieży oraz wszystkim, niewymienionym, którzy przyczynili się do jak najlepszego przeprowadzenia tegorocznej wystawy koni.

Poniżej prezentujemy relację z różnych ujęć w obiektywie…

I Dzień XVI Championatu (zdjęcia)

II Dzień XVI Championat (zdjęcia)

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć Gwidon Idziak

Podziękowanie Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Relacja wideo Antoni Kocela