Małopolska Noc Naukowców

1 października 2012 | admin

W dniu 28 września 2012 roku Kraków otworzył swoje niedostępne na co dzień laboratoria i sale wykładowe wszystkich uczelni dla chętnych i ciekawych świata nauki w ramach Europejskiej Nocy Naukowców. W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców można było zwiedzić również Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, uczelnie w Tarnowie i w Nowym Sączu.

Ciekawa nowinek techniki i eksperymentów naukowych grupa dwudziestu uczniów Zespołu Szkół z Gimnazjum w Opatowcu wybrała się do Krakowa na Małopolską Noc Naukowców wraz z opiekunkami, Panią Elżbietą Szczęsną-Kusak oraz Panią Barbarą Niedzielą, aby podziwiać pokazy na warsztatach i wykładach związanych z fizyką oraz informatyką. Najpierw dokonali małego podziału – część osób wybrała się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, natomiast reszta, która była tam wielokrotnie, została w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam też zlokalizowane były ciekawe doświadczenia fizyczne oraz nowinki, m. in. interfejs mózg-komputer, pozwalający na sterowanie komputerem za pomocą myśli.

Grupa uczniów w Ogrodzie Doświadczeń po wysłuchaniu wykładu „ O Maksymilianie Kolbe jako naukowcu” z ciekawością obejrzała wszystkie stanowiska doświadczalne i pokazowe. Następnie druga grupa naukowców udała się do wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, gdzie miała okazję w Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej dowiedzieć się więcej o procesie spawania oraz napawania. W Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej gimnazjaliści wysłuchali świetnie poprowadzonego godzinnego wykładu z pokazami o ciekłym azocie. Również tam studenci wydziału zapoznali ich z różnymi ciekawymi doświadczeniami, w których oglądający sami mogli brać udział.

Wreszcie udali się całą już grupą (razem z tymi, którzy wcześniej przebywali w Ogrodzie Doświadczeń) na pokaz w Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, by rzucić okiem na interaktywne wizualizacje 3D, trójwymiarowy ekran dotykowy, stanowisko Motion Capture oraz wiele innych nowinek technicznych. Później, w tym samym budynku, uczniowie Gimnazjum poznali na wykładzie o robotach „Zenona” oraz inne automaty, mieli tam również przyjemność pograć robotami w piłkę nożną. Część grupy otrzymała tam pamiątkowe dyplomy młodego naukowca.

Ostatnim punktem programu było zwiedzenie doświadczalnej kopalni pod Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, gdzie można było poznać techniki wydobycia węgla i historię obiektu. Młodzi naukowcy próbowali jeszcze w Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej obejrzeć pokazy, „Wysokie napięcia w elektroenergetyce – Burza w laboratorium” ale bardzo duża liczba chętnych na te pokazy sprawiła, że nie udało im się tam dostać. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z poznania świata nauki oraz z pewnym niedosytem, że nie udało się zobaczyć wszystkiego, późną nocą uczniowie powrócili do domów.