Chwała Zwyciężonym…

18 kwietnia 2013 | informatyk

W dniu 17 kwietnia 2013 roku w Zespole Szkół w Opatowcu odbył się uroczysty apel upamiętniający 150-tą rocznicę Powstania Styczniowego, 73. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego na polskich oficerach przez NKWD w 1940 roku oraz ofiary katastrofy samolotu prezydenckiej delegacji, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku koło Smoleńska.

Uczniowie w formie montażu słowno-muzycznego przypomnieli o walce Polaków w skrajnie trudnych warunkach w 1863 r., a także losach ponad 21. tysięcy polskich jeńców: oficerów wojska polskiego II RP i straży granicznej, lekarzy, policjantów, duchownych, na których, z woli Stalina i na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego, wykonano wyrok śmierci strzałem w tył głowy.

Uczniowie podkreślali, jak ważna jest pamięć o ofiarach z 1863, 1940 i 2010 roku. Jak ważne, by troszczyć się o prawdę i przechowywać ją w trosce o tożsamość narodową. Uczestnicy akademii minutą ciszy oddali hołd poległym Polakom.

W uroczystości uczestniczył Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy Opatowiec, który po występie młodzieży opowiedział o zrywie niepodległościowym i utrwalaniu pamięci o ludziach  uczestniczących w walkach o Polskę podczas Powstania Styczniowego i w czasie II wojny światowej. Nawiązał również do katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Następnie Jan Charzewski przybliżył dzieje mieszkańców Opatowca i okolic z 1863 r.

Po apelu dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, harcerze oraz delegacje uczniów z Gimnazjum udali się pod Dąb Pamięci, by zapalając znicze złożyć hołd ofiarom Katynia i Tweru pochodzącym z terenu Gminy Opatowiec: Franciszkowi Rokickiemu, Franciszkowi Grudniowi oraz Zygmuntowi Pietraszewskiemu.