Wianki w Opatowcu

25 czerwca 2013 | informatyk

W dniu 23 czerwca 2013 roku w Opatowcu świętowano najkrótszą noc w roku czyli Noc Świętojańską. Uroczystość ta zwie się również sobótką – jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Impreza rozpoczęła się przed Domem Kultury w Opatowcu, gdzie licznie zgromadzonych mieszkańców gminy i gości uroczyście powitali: Janina Siemieniec Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy i Michał Szczerba – Przewodniczący Rady Gminy. Następnie licznie zebrani mogli podziwiać występy młodych artystów z Zespołu Szkół w Opatowcu. Kolejno wystąpili:
- przedszkolaki z Opatowca wykonały taniec do piosenki „Ona tańczy dla mnie”
- uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej wykonali taniec „Polka”
- siostry Klaudia, Emilia i Nikola Kozioł oraz Nikola Wróbel – przedstawiły repertuar piosenki solowej
- Krystian Leks i Wiktor Salamon zagrali wiązankę melodii ludowych na saksofonie i perkusji.

Część artystyczną zakończył występ Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w składzie: Glińska Elżbieta, Gawlik Dobrosława, Gwiazda Wanda, Kasza Danuta, Łazarz Krystyna, Minior Sabina, Marszałek Zofia, Nowak Irena, Barbara Czaja-Ossowska, Siemieniec Janina, Sroga Henryka. Panie zaśpiewały piosenki biesiadne.

Następnie wszyscy zebrani z pięknymi, kolorowymi wiankami przeszli nad brzeg Wisły w Opatowcu. Tradycyjnie też odbył się konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. Jury wyróżniło wszystkie wianki, bowiem wszystkie były piękne i niepowtarzalne. Zgodnie ze starodawnym obyczajem uczestnicy konkursu kolejno wypuszczali wianki na wiślane wody.
Impreza zakończyła się wspólnym grillowaniem i biesiadowaniem przy suto zastawionych stołach.
Podziękowania należą się mieszkańcom Opatowca, a szczególnie – Pani Leokadii Witkoś za pyszne ciasto, Pani Stefanii Madej za kosz słodyczy, Panu Mariuszowi Rutkowskiemu za chleb na zakwasie niezwykłego smaku, Panu Jerzemu Srodze za przystrojenie terenu oraz Panu Wiesławowi Łuczywo za udostępnienie i obsługę grilla.

Organizatorami imprezy byli:
Wójt i Rada Gminy Opatowiec
Rada Sołecka w Opatowcu
Zespół Szkół w Opatowcu
Ochotnicza Straż Pożarna w Opatowcu
Koło Gospodyń Wiejskich w Opatowcu