Świąteczna atmosfera na „Babińcu” w Opatowcu

21 grudnia 2014 | informatyk

W dniu 17.12.2014r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu pod nazwą „Babiniec” Pań z terenu powiatu kazimierskiego. Ponieważ tematem przewodnim tego forum były Święta Bożego Narodzenia nasi goście zastali prawdziwie świąteczną atmosferę. W spotkaniu udział wzięli: Jan Nowak- Starosta Kazimierski, Sławomir Kowalczyk- Wójt Gminy Opatowiec, Anna Klimaszewska-Luty- Skarbnik Gminy, Hubert Krupa- Sekretarz Gminy, Małgorzata Magnes- Kierownik Powiatowego Zespołu Doradczego w Kazimierzy Wielkiej, Elżbieta Szczęsna-Kusak- Dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu oraz licznie przybyłe Panie, a także Rodzice dzieci, które zaprezentowały piękny świąteczny program artystyczny dla naszych gości. Wśród obecnych byli również Radni gminni i powiatowi.

Po oficjalnym otwarciu i przywitaniu przybyłych osób, scenę przejęły dzieci z Kółka Teatralnego działającego przy Zespole Szkół w Opatowcu, prowadzonego przez Panią Katarzynę Szczerbę. Najmłodsi przedstawili przepiękne Bożonarodzeniowe Jasełka. Zaprezentowały w nich swoje wokalne, teatralne i recytatorskie umiejętności i przypomniały obecnym na czym tak naprawdę polega magia tych świąt, czar Wigilijnej nocy i co w darze przyniosło wszystkim ludziom Boże Dziecię. Mali aktorzy za swój piękny występ otrzymali owacje na stojąco i słodkości. W trakcie kolejnych występów, kilkuosobowe grupy Pań z poszczególnych gmin, pod okiem Karoliny Leśniowskiej z Powiatowego Zespołu Doradczego w Kazimierzy Wielkiej, wykazały się talentem i kreatywnością przy robieniu stroików i dekoracji świątecznych, którymi obdarowały przybyłych gości.

Scena w tym czasie należała do dzieci, młodzieży oraz zespołu „Żywioły”, uczących się gry na instrumentach w Instytucji Kultury w Opatowcu, na zajęciach prowadzonych przez Radosława Kornasia. Wspólne kolędowanie bardzo wszystkim się podobało i wprowadziło miłą, rodzinną atmosferę. Występy artystyczne zakończyła grupa dzieci przygotowana przez Wiesława Tomala. Zaprezentowali oni kilka świątecznych utworów wokalnych i instrumentalnych, które publiczność doceniła dużymi brawami. I gdy wszyscy myśleli, że zbliża się koniec spotkania, na salę nieoczekiwanie wkroczył niespodziewany gość.

Święty Mikołaj, wraz ze swym pomocnikiem Dżordżem, wnieśli nie tylko słodkości i drobne upominki, ale przede wszystkim dużo wesołości. Goście, którzy przybyli do naszej gminy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni wspaniałą organizacją całego spotkania, do czego przyczyniło się wiele osób, za co serdecznie im dziękujemy.

Uczestnicy mieli także okazję spróbować pyszności przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy oraz świątecznego bigosu, wymienić doświadczenia z działalności KGW, porozmawiać, podpatrzeć jak zrobić dekoracje świąteczne. Był więc to czas miło, przyjemnie i owocnie spędzony przez obecnych, w świątecznej Bożonarodzeniowej atmosferze.

Ducha Świąt Bożego Narodzenia doskonale przekazuje wiersz Emilii Waśniowskiej pt. „To właśnie tego wieczoru…”

To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może.

To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne
po cichu wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru
zło ze wstydu umiera,
Widząc jak silna i piękna
jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.

Z najlepszymi życzeniami zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych, a w Nowym Roku spełnienia wszystkich marzeń i planów

Beata Adamczyk